10 найцікавіших археологічних знахідок Львова№1 На сенсаційну знахідку натрапили науковці, вибираючи водозбірник на вулиці Шевській, у центрі Львова, на глибині 5,5 метрів вони знайшли писанку XV ст. на гусячому яйці, яка збереглась на 90%. За словами фахівців, нині це найдавніша писанка на шкарлупі, яку знаходили на території України.


№2 Унікальну тацю вдалось відкопати археологам у водозбірнику на вулиці Шевській, де також знайшли і писанку. Її датують XV-XVI ст., виготовлена з олова. Найцікавішим на ній є зображення двох клейм: образ "Спас нерукотворний" та герб Львова, на якому зображено крокуючого лева. Фахівці вагаються, як саме використовували тацю: у господарських чи сакральних цілях.

№3 Третій знахідці із десятка найцікавіших, археологи теж завдячують «шевському водозбірнику». Дерев'яну миску XV-XVI ст. виявили приблизно на півтора метра вище від писанки. І хоча дерев'яний посуд не є рідкістю для давнього Львова, дуже добрий стан збереження миски робить знахідку непересічною.

№4 Цікаву бронзову фігуру чоловіка у готичному одязі, ймовірно блазня, виявили під час розкопок на вулиці Підмурній (територія старого єврейського кварталу Львова). Її висота приблизно 10 см. Досі схожих знахідок львівським археологам не траплялось.

№5 Під час розкопок між Королівським арсеналом та Домініканським собором археологи зробили відкриття, яке, вочевидь, зможе змінити уявлення про архітектуру готичного Львова. Йдеться про фрагмент фундаменту, який, очевидно, належав готичний церкві, і був зроблений не з дерева чи цегли, попри існуючі уявлення, а власне з каменю.


№6 Цікаву цеглу знайшли археологи під час досліджень колишнього зацерковного кварталу міста Львова (поблизу Домінікан). Це брускова цегла, яку використовували ще при будівництві готичного Львова (XIV—XV ст.). На одній зі сторін цегли виявили клеймо у вигляді хреста. На думку науковців, це дозволяє припустити, що цю цеглу могли використовувати у будівництві давнішої церкви, яка колись була на місці нинішнього Домініканського собору.

№7 Велику кількість оброблених рогів оленів, косуль та інших диких тварин виявили археологи під час досліджень на вулиці Нижанківського - території, яка колись була узбережжям Полтви. Це вказує на існування поблизу цієї ділянки косторізної майстерні. На жаль, точно визначити час її функціонування складно, адже не було знайдено супровідної кераміки. Однак, схожий матеріал дослідники знаходили під час досліджень площі Осмомисла у 2010 році. Тоді його вдалось датувати XVI-XVII ст.


№8 Зрубну конструкція розміром 2 на 2,5 метри виявили у подвір'ї неіснуючого будинку на площі Міцкевича, 9. Її датують XVI ст. Фактично це один з невеликих підвалів тогочасних будинків, викладений з круглих колод діаметром до 15 см. Це перша схожа конструкція, знайдена у Львові за останні 20 років. Попередні подібні споруди виявили у 1991 році під час розкопок на місці нинішнього ринку Добробут.


№9 Дві мощені кам'яні дороги виявили археологи впритул до Високого муру - першої лінії оборони Львова на площі Міцкевича. Старіший шлях був викладений з малого та середнього каменю, а от новіший уже з більшого. Цікаво, що на дорозі XV ст. залишились сліди від тогочасного гужового транспорту.


№10 Біля будинків №8 та 10 на вул. Хмельницького вдалось зафіксувати три рівні давньої дороги, якими львів'яни користувались протягом 150 років - від початку XVI ст. і до першої половини XVII ст. До наших днів дорога збереглась у поганому стані, адже у багатьох місцях її знищили, прокладаючи комунікації.

Читайте також:
А колись тут був найстаріший шпиталь України. Шпиталь «Святого Духа»

Поділитися з друзями