490 років тому села Сихів та Зубра польський король приєднав до Львова

17 лютого 1525 року польський король Сигізмунд І видає документ, у якому було зазначено:"...села, що називаються Зубра ти Сихів і є у Львівському повіті, осаджені на земському праві, ми вважали перенести з того земського права в міське магдебурзьке право..." Тож з того часу Сихів та Зубра стали частиною міста Лева.

До польського короля, Сигізмунд І, звернулись міські райці з проханням надати цим селам магдебурзьке право. Сигізмунд І, очевидно, вирішив віддячити львів'янам за великий внесок в оборону Речі Посполитої, адже Львів був потужною фортецею польського королівства. Врахував правитель і участь його у Грюнвальдській битві 1410 року. Адже в документі, що свідчать про переведення сіл із земського права в магдебурзьке, йдеться: "...беручи до уваги вірність та заслуги бурмістрів як у мирний, так і воєнний час". До слова, цей документ написаний латинською і зберігається в каталозі пергаментних документів Центрального державного історичного архіву Львова.
Жителі Сихова та Зубри, згідно указу, звільнялись від юрисдикції воєвод, старост, суддів, підсудків та інших урядовців, а також від сплати податків. Що цікаво: більшість тодішніх сихівчан була поляками, а в Зубрі, навпаки, жило більше українців. Свого часу ці села переходили з рук у руки - їх продавали, здавали в оренду. Приміром, 1412 року Сихів продали Іванові Зубрі за 130 кіп "білих грошей" - то були дуже великі гроші кошти на той час. Тож така зміна власників надто гальмувала їх економічний розвиток. А коли ці населені пункти були приєднанні до міста - їх розвій став потужнішим. Щоправда, наступний польський король Сигізмунд ІІ 3 березня 1565 року на сеймі у Варшаві скасував магдебурзьке право для цих двох сіл. Однак уже на наступному сеймі правитель змінює своє рішення, беручи до уваги заслуги львівських райців та бурмістрів перед королівством знову звільняє Сихів та Зубру від земських тягарів і приєднує до Львова.
Для нашого міста таке приєднання багато що означало. Найперше воно розширило свої межі, збільшилось територіально, зросла кількість жителів - платників податків у міську скарбницю. Тож Львів почав ще більше зростати фінансово. А під час національно-визвольних змагань 1918-1919 років Сихів та Зубра стали ареною боротьби за Львів Української Галицької Армії.

Читайте також:
А на Сихові було озеро

Поділитися з друзями