Ансамбль площі РинокПлоща Ринок виникла в XIV ст. внаслідок регулярного планування забудови за зразком середньовічних західноєвропейських міст, як центр торговельного та суспільного життя міста. Ансамбль площі (142 м х 129 м) утворюють 44 будинки і ратуша в центрі. Від початкової готичної забудови, яка зруйнувалася під час пожежі 1527 р., збереглися підвали і фрагменти стін з готичними деталями. Нові будівлі споруджувалися зазвичай із використанням уцілілих фрагментів попередніх.

Архітектурний вигляд площі формувався в другій половині XVI — поч. XVII ст. в період розквіту ренесансу у Львові. Ансамбль створювали кращі архітектори — П. Красовський , М. Градовський, П. Барбон, П. Римлянин, Б. Меретин, С. Фесінгер та інші. Будівлі споруджувались на замовлення знатих і заможних купців, оскільки ділянки на центральній площі міста були дуже дорогими.
Це наклало свій відбиток на архітектурний вигляд будівель: більшість кам'яниць побудовані на вузьких, витягнутих вглибину ділянках, складаються із головної будівлі, внутрішнього двору і флігеля. Фасади будинків здебільшого тривіконні з асиметрично розміщеними прорізами, що відповідає ренесансній структурі планування: двовіконна світлиця і одновіконна бокова кімната (ванькир). До XVI ст. перші поверхи будинків мали криті галереї - підсіння. Підвали виходили за лінію фасаду під теперішній тротуар і мали вхід з вулиці. Нумерації будинків не було, кожна кам'яниця мала назву: "Під левом", "Під оленем", "Кам’яниця Лукашевичів", "Архиєпископський палац".
Найпривабливішим є східний бік площі між вулицями Ставропігійською і Руською (№2 — №10).Тут виділяються будови в стилі ренесанс: №2 — будинок італійця Бандінеллі, в якому містилася заснована ним перша львівська пошта; №4 — Чорна кам'яниця, що одержала таку назву від потемнілого з часом кам'яного діамантового русту фасаду; №6 — палац грецького купця Корнякта , з триярусною аркадою внутрішнього подвір'я. Будинок №10, палац Любомирських, який завершує цей бік площі — класичний зразок бароко.

Південний бік площі міститься між вулицями Сербською і Галицькою (№11 — №22). Крайні будинки побудовані у XIX ст., інші утворені із нашарування різних століть і стилів. Винятком є будинок №14 — дім італійця Массарі, витриманий у стилі пізнього ренесансу.
На західному боці площі між пл. Катедральною і вул. Шевською будинки №23 та №28 побудовані в стилі ренесанс, №24, 25, 26 зберегли елементи XIV — XVIII ст., №32 споруджений в стилі модерн.
Північний бік площі між вулицями Краківською і Друкарською (№33 — №45) має найбільше змін. Як свідчать архівні джерела, в 1765 р. всі будови цієї частини площі були зруйновані. Фасади первісних будівель змінені, де-не-де збереглося середньовічне планування, уціліли поодинокі фрагменти готичних і ренесансних елементів.
У центрі площі стоїть ратуша, що являє собою чотирикутник в стилі класицизму. Нинішня споруда не має нічого спільного зі своєю попередницею з XVI ст. Мандрівний купець Мартин Груневег, що прожив у Львові 20 років з 1582 р. так описує її:

"Посередині ринку гарна велика ратуша, покрита жовтою та зеленою черепицею. А на високо піднятому наріжному камені вміщено кам'яного лева з короною із королівським гербом. При ратуші з заходу стоїть висока вежа, знизу чотирикутна, а зверху восьмикутна. Звідти вранці, опівдні й увечері грають на трубі".

Ця вежа завалилася в 1826 році, зруйнувавши і саму ратушу. Тому нову ратушу побудували масивну і монументальну. Вона має 156 кімнат і 9 залів.
На вежу, 65 м висотою, тепер можуть піднятися всі бажаючі і оглянути гарні панорами сучасного Львова.
Кам'яного 400-літнього лева зі старої ратуші можна було побачити під кіпцем на Високому Замку. Зараз занедбаний пам'ятник зберігається у фондах Історичного музею, в італійському дворику.

По кутах ратуші — чотири фонтани з постатями грецьких богів та богинь: Нептуна, Адоніса, Діани та Амфітрити (1793 р., скульптор Гартман Вітвер).

3 південно-східного кута площі Ринок починається вулиця Руська, навколо якої в середньовіччі сформувався український квартал середмістя. Вулиця Руська під цією назвою згадується вже в XV ст. В ті часи тут було 14 житлових будинків і дерев'яна церква. На місці цієї церкви, знищеної пожежею 1527 р., збудовано ансамбль, що складається з церкви Успенія Богородиці, каплиці Трьох Святителів та вежі Корнякта — унікальний у світовій архітектурі зразок поєднання засад ренесансу з місцевими традиціями будівництва тризрубних дерев'яних храмів.

Читайте також:
Чотири львівські ратуші
8 рідкісних фотографій площі Ринок

Кам’яниця Бандінеллі. Площа Ринок, 2
Площа Ринок, 3. Кам'яниця Убальдіні

Історія Чорної кам'яниці на площі Ринок
Кам'яниця без мистецьких елементів. Площа Ринок, 5

Кам'яниця грецького купця Костянтина Корнякта. Площа Ринок, 6
Скромна кам'яниця на площі Ринок, 7

Кам'яниця Бернатовича на площі Ринок, 8
Архієпископська кам'яниця на площі Ринок, 9

Кам'яниця Алємбековська. Площа Ринок, 13
Грацівська або Барчівська кам'яниця на площі Ринок, 18

Поділитися з друзями