Ансамбль споруд Успенського братства

На фотографії Успенської церква та її інтер'єр, 1908 р.

Ансамбль споруд Успенського братства на вулиці Руській складають вежа Корнякта, каплиця Трьох святителів та церква Успення Пресвятої Богородиці, збудовані на місці первісної церкви (1421 р.). Головний храм — Успенська (Волоська, Руська) церква — збудований у 1591—1629 рр. Павлом Римлянином, Войцехом Капіносом, закінчив будову Амброзій Прихильний. Посвячення церкви відбулося 26 січня 1631 року.

Успенська церква збудована з великих білокам'яних блоків. Площини стін збагачені тонсканськими пілястрами та різьбленим в камені доричним фризом. У церкві збереглися ікони (1630—1638 рр.), виконані Ф. Сеньковичем та М. Петрахновичем, мистецькі пам'ятки XVIII—XIX ст., вітражі 1920—1930 рр. роботи Петра Холодного.

Каплиця Трьох Святителів (Св. Іона Золотоустого, Св. Григорія, Св. Василія) спершу будувалася, як церква. Споруджена в 1578—1584 рр. будівничим А. Підлісним, у 1672 р. відбудована коштом братчика О. Балабана. Тільки після появи Успенської церкви перетворюється на каплицю. Прямокутна в плані, без опорних стовпців, увінчата трьома куполами, які опираються на складну систему арок і парусів.

Монументальна вежа заввишки 65 м отримала назву від свого фундатора, купця Констянтина Корнякта. Теперішній вигляд вежа, збудована в 1572—578 рр. арх. Петром Барбоном, отримала після відбудов та реставрацій 1695, 1780, 1795 рр. На його замовлення відлито також величезний дзвін "Кирило", діаметром до 2 м. Дзвіниця квадратна в плані, чотириярусна споруда з різновисокими ярусами, висотою 65 м. Ця ренесансна вежа одразу стала основною домінантною в силуеті тогочасного Львова і залишається архітектурним символом міста і донині. Її зображення було на гербі Ставропігійського братства — громадської організації православних львівських міщан і ремісників, що існувало при Успенській церкві починаючи з середини XVI ст.
Основна діяльність братства — розвиток освіти, культури українського населення міста. Поряд з ансамблем братство спорудило кілька кам'яниць, у яких містилася бібліотека, братська школа вищого рівня, друкарня, архів.

Читайте також:
Перша братська школа
Кам'яниця грецького купця Костянтина Корнякта. Площа Ринок, 6
Історичні моменти Латинського кафедрального собору
Бернардинський монастир

Поділитися з друзями