Архітектурний ансамбль Львівської політехніки

Фасад Львівської політехніки відзначається спокійним, пропорційним групуванням архітектурних мас, художніми якостями простих геометричних об'ємів. Симетричні бокові крила об'єднуються в центрі фасаду вхідним портиком корінфського ордеру — монументальним, шестиколонним. Аттик оздоблює латинський девіз "Litteris et Artibus" — "Наукам і Мистецтвам". Завершує фронтон кам'яна скульптурна група різця Л. Марконі — алегоричні фігури уособлюють Інженерну науку, Архітектуру та Механіку (будівництво машин) — тобто три основні факультети, що існували в Політехніці на той час. Менших розмірів прикрашають також "тло" портика — вони обрамовують завершення архівольтів вікон.
Досить обширний вестибюль будинку справляє урочисте враження. Склепіння підтримують подвійні тосканські колони, поставлені у два ряди. З вестибюля глядач бачить гарний перспективний вид на парадну сходову клітку. Сходова клітка оздоблена також на стінах ліпними орнаментальними прикрасами в неоренесансному стилі та алегоричними барельєфними фігурами, що персоніфікують мистецтво і науку.
У великому актовому залі, стіни розділені на поля, які в 1884 рці розписав І. Долинський. Спарені корінфські колони поділяють поля та підтримують широкий карниз, що обігає стіни залу по периметру. По вертикальній осі колони завершуються вгорі двома кам'яними каріатидами — жіночими фігурами, які з незначними варіаціями повторюються на коній стіні.

Характерну для композиційної структури актового залу є фриз у верхній частині стін. Це цикл сцен, що являють головні моменти розвитку людської цивілізації:
1. Св. Трійця — символ творчого натхнення;
2. Геній, що тримає Землю — алегорія прогресу;
3. Кибела та Мамона — символи морального стану людства;
4. Тріумф Сатани;
5. Відродження людства завдяки цінностям християнства;
6. Алегорія Науки;
7. Розвиток поезії, музики, іторії;
8. Розвиток архітектури, скульптури, живопису;
9. Винайдення залізничного транспорту;
10. Телеграф та електричний струм, що з'єднують Європуз Америкою;
11. Поєднання європейської цивілізації з культурою Сходу.
Літературну програму панно запропонував Ян Матейко, він же виконав їх рисункові ескізи в 1883—1885 рр. Ці ескізи зберігються у Львівській картинній галереї.

Недалеко від актового залу знаходиться ще одне цікаво оздоблене приміщення — бібліотека. Інтер'єр залу прикрашають дубові панелі, дерев'яний плафон з різними орнаментами Л. Марконіта розписом. Окрасою залу є також бібліотечні шафи. Вони були зроблені в 1880 р. за проектом Захарієвича в майстерні братів Вчеляків у Львові. Чудові орнаментальні та фігурні оздоби вирізьбив скульптор Тадей Сокульський.

Читайте також:
Заснування першого ВНЗ у Львові
Львівська політехнічна школа
Народний Дім на місці першого львівського університету
Тут був музичний інститут, а не "конса"

Поділитися з друзями