Домініканський костел або ж храм Святої Євхаристії

Один з найграндіозніших і помпезних споруд бароккової архітектури XVIII ст. у Львові — це Домініканський костел.
Історія почалась коли монахи домініканського ордену прибули до Львова з метою поширювати католицизм. Спочатку вони мали дерев'яний костел, але згодом за проектом архітектора Миколи Чеха побудовано храм в готичному стилі з каменю і цегли. Протягом XVI ст. він кілька разів горів, і зрештою ця споруда настільки застаріла, що загрожувала обвалом. У 1745 році храм розібрали. Фундатором нового храму став великий феодал Юзеф Потоцький. Автором проекту був талановитий архітектор і військовий інженер, комендант Кам'янець-Подільської фортеці Ян де Вітте. Будівельними роботами керував архітектор Мартин Урбанік. В 1764 році в основному костел був закінчений, але будівельні роботи не припинялися. Причина цього — пожежі в 1766 і 1778 роках, під час яких загинуло оздоблення. Після смерті Мартина Урбаніка (1764 р.) будівництво продовжував Криштоф Мурадович.

У плані костел еліпсовидний, з прямокутним вівтарем. Його центрична композиція з радіально розташованими каплицями основного об'єму, завершена могутнім еліптичним куполом, наближена до віденського храму св. Карла Боромео, збудованого в 1715—1737 рр. архітектором Фішером фон Ерлахом. Купол Домініканського костелу підтримують вісім пар колон, які несуть на собі антаблемент з розвиненим карнизом. Акцентом головного фасаду з його характерними для пізнього барокко вигнутими лініями є динамічний розірваний фронтон, підтримуваний двома парами іонічних колон. Експресію архітектурних форм підкреслюють кам'яні скульптури на фронтоні, подані в різноманітних ракурсах (скульптор Себастян Фесінгер).

Величавістю і урочистістю вражає інтер'єр костелу з динамічним наростанням висотного простору. Зауважимо, що тут, при центричній композиції плану, архітектор знайшов досконале і неповторне об'ємно-просторове вирішення, якого не було в жодній іншій тогочасній споруді Львова. Висотну динаміку підкреслюють колони і пілястри. У синтезі з архітектурою виступають скульптура і декоративна різьба. Підкупольний простір увінчують 18 дерев'яних статуй святих домініканського ордену роботи львівських скульпторів другої половини XVIII ст. Чотири дерев'яні скульптури апостолів, які прикрашають головний вівтар, є визначними зразками пластики XVIII століття у Львові. За головним вівтарем — чотирикутні хори, в яких зберігається шість алебастрових пам'ятників з зображенням рицарів, перенесених сюди зі старого готичного костелу (XVI—XVII ст.). Автором їх міг бути львівський різьбар кінця XVI століття Генріх Горст.

З історичних пам'яток одною з найстаріших вважається ікона Богородиці у великому вівтарі, яка, як здавна вважали, була власністю грецьких цісарів, потім перейшла до Володимира Великого, далі до князя Льва, врешті опинилася в руках домініканів.
В інтер'єрі Домініканського костелу знаходиться кілька цінних пам'яток мистецтва: алебастрові нагробні пам'ятники XVI ст., які походять зі старого готичного костелу; мармуровий надгробок графині Юзефи Дунін-Борковської, створений славним датським скульптором Бертеля Торвальдсена; при вході під хорами — пам'ятник губернаторові Галичини Ф. Гауеру долота Антона Шімзера, один з кращих зразків львівської скульптури доби класицизму. У 1880 році поставили пам'ятник Артуру Гроттгеру, польському художнику XIX ст., створений Валерієм Гадомським. Найстарішою пам'яткою костела є Богородиця св. Яцка — це мала алебастрова статуя, яку місіонер-домініканець Яцко Одровонж мав принести з Києва до Галича, а потім вона дісталася до Львова.

Дзвіниця, що стоїть при костелу, збудована в 1865 р. за проектом архітектора Юліана Захаревича. Ліхтар на куполі храму був перероблений у 1895 р. Під час другої світової війни купол костелу зазнав руйнації. В після-воєнні роки його відновлено. Монастирський будинок, у якому збереглося багато елементів готичної архітектури, походить з XVI і XVII ст. Після реставрації у Домініканському костелі і монастирі в 1972 р. відкрито Музей історії релігії.

Джерело: І. Крип'якевич "Історичні проходи по Львові", В. С. Вуйцик "ДІАЗЛ", В. Овсійчук "Архітектурні пам'ятки Львова"

Читайте також:
Привид Домініканського Собору
Королівський арсенал
Ансамбль споруд Успенського братства

Поділитися з друзями