Фортифікаційна споруда Львова. Порохова вежа

На вулиці Підвальній, 4 височить Порохова вежа, одна з споруд зовнішньої системи міських фортифікайцій, збудована у 1554—1556 рр. Вона є єдиною збереженою вежею з кількох, що окремо стояли на земляних валах.
Каміння з розібраного в 1554 р. Міського арсеналу послужило будівельним матеріалом для спорудження вежі. Ця підковоподібна в плані будівля стояла на валу поза другим кільцем стін та ровом і служила для оборони підступів до міста зі східної сторони. Стіни 2—3 м товщини, прорізані бійницями, витримували артилерійський обстріл. В мирний час башту здавали в оренду міщанам для складів зерна, а в часи війни служила вона для зберігання пороху, селітри, свинцю та інших боєзапасів, звідки й пішла її назва. За станом запасів у Пороховій вежі стежили спеціальні урядовці, які щорічно звітували міській владі.

За австрійських часів башта належала до військового скарбу і використовувалася як склад мундирів. Але з часом поступово перетворювалася на рудеру. У 1895 р. викупило місто і планувало пристосувати споруду для розміщення тут Міського архіву та Музею історії міста Лева. Відповідні проекти приготували архітектори Міхал Лужецький та Казимир Мокловський. Але ці проекти, які б змінили до невпізнання цю пам'ятку, не були реалізовані. У 1930 роках планувалося розташувати в Пороховій вежі пластичну панораму Львова XVIII ст., яку створював у масштабі 1:200 архітектор Януш Вітвіцький.

В 1954—1956 рр. Порохову вежу переобладнали під Будинок архітектора. Тоді перед входом до вежі встановили двох лежачих мармурових левів, яких радянські військові привезли з Австрії, після завершення окупації цієї країни. Спочатку леви мали прикрашати вхід до військового манежу на вулиці Генерала Грекова. Однак голова спілки архітекторів Андрій Шуляр домовився щодо перенесення левів під Порохову вежу, де вони стали невід'ємним атрибутом львівського пейзажу. Сучасний вигляд фасади Порохової вежі отримали після зняття тиньку і цегли в 1973 року.

Джерело: В. С. Вуйцик "ДІАЗЛ", І. Мельник "Львівське середмістя"

Читайте також:
Львівська цитадель

Поділитися з друзями