Екскурсія аптекою-музеєм. Зал перший

Інтер'єр першого залу відтворює торговий зал колишньої старовинної аптеки. Саме тут зустрічали відвідувачів фармецевти, а зараз у цьому залі не лише робоче місце чергового провізора, а й початок експозиції музею.
Уздовж стін — високі дубові шафи, виготовлені наприкінці XVIII ст. на початку ХІХ ст. Вони оздоблені художньою різьбою. У нижній частині шафи розміщені лікарства, а у верхній — дерев'яний, металевий, порцеляновий, фаянсовий, скляний аптечний посуд: різних кольорів та форм пляшечки, флакони, штанглази, штофи. Один посуд виділяється орнаментом, інший — чітко визначеною символікою: зіркою, короною, орлом і т. п. Це свідчить про те, що він був власністю львівських аптек, кожна з яких мала назву, наприклад: "Під золотою зіркою", "Під Фемідою", "Під золотим оленем". У флаконах з латинськими написами зберігались ліки, які постійно були в цих аптеках. Тут і "вода життя", і "настойка для довголіття", і "бальзам життя", і ряд "чудодійних" еліксирів. Клієнти аптек ще наприкінці ХІХ ст. купували ці медикаменти, бо вірили в їх лікувальну силу.

У гамі кольорів, що переливаються на полицях, виділяється яскраво-червоний посуд, виготовлений з рубінового скла, технологія варіння якого передбачає домішування солей золота. У такій посудині добре зберігаються світлочутливі препарати.
Стеля торгового залу прикрашена поліхромними розписами, що виконані на початку ХІХ століття віденськими майстрами під керівництвом художника Штааля. На них — символічні зображення чотирьох вічних незмінних елементів та їх назви на латинню: "Agua" (Вода), "Ignis" (Вогонь), "Herra" (Земля), "Aer" (Повітря). Зі стелі звисає залізна кута люстра. Ще півтораста літ тому в ній горіли звичайні свічки, потім їх замінили гасові, згодом — газові світильники, а кілька десятків років тому — електричні лампочки.
На довгому столі, за яким колись готували ліки, встановлено три латунні канделябри. Вони освітлюють приміщення й водночас служать штативами для аптечних ваг.

Цінними експонатами музею є оригінальні аптечні ваги. Зокрема, у цьому залі на різьбленій підставці виставлено вагу XVIII ст. у дерев'яному футлярі. Вони призначалися для дозування ліків. Штатив іншої ваги виготовлений у вигляді бронзових майже метрових скульптур Ескулапа і Гігієї. Бог лікування зображений з посохом, який обвиває змія.
З торгового залу видно невеликий кабінет колишнього власника аптеки. Значну частину цього приміщення займає старовинний дерев'яний секретер з численними шухлядками. На стіні — виготовлений майстром ХІХ ст. годинник у різьбленому дерев'яному футлярі.
Доповнюють експозицію залу встановлені на шафах погруддя Гіппократа, Галена, Ескулапа, Теофраста, Парацельса.

Джерело: Путівник "Аптека-музей у Львові"

Читайте також:
Перший міський арсенал Львова
Пошта на площі Ринок. Палац Бандінеллі

Поділитися з друзями