Історія Чорної кам'яниці на площі РинокТак звана Чорна кам'яниця (назва пізня, походить з ХІХ ст., коли сірий камінь з часом потемнів) — одна з найкращих пам'яток світської ренесансної архітектури. Її будівництво відноситься до 1588—1589 рр.

Попердницею цього будинку була кам'яниця Андрія з Києва. Він її купив у 1519 р. в свого тестя Яна Кошнекра й збудував на цьому місці кам'яницю, названу Кийовською та Кошнаровською. Велика пожежа 1527 року знищила будинок, і господар незабаром його відбудував.
У 1754 р. прибув до Львова виноторговець з острова Хіос італієць Томазо Альберті. До 1588 року він викупив у різних нащадків Андрія їх частки старої кам'яниці і отримав громадянство Львова. В липні 1589 р. помер, призначивши спадкоємцем Андреа Ґарґо — сина своєї сестри.
Новоприйнятний громадянин Альберт, був зобов'язаний збудувати для громади міста криницю, яку так і не закінчив його нащадок, що загруз у судових справах з кредиторами. Щоб поправити свої фінансові справи, він позичає у 1592 р. 1200 золотих у аптекаря Яна Лоренцовича, віддаючи йому взамін процентів свою кам'яницю на чотири роки.

У 1596 р. львівський архітектор Красовський добудував третій поверх. Але вже для Лоренцовича, який, доплативши 4,5 тисячі золотих, став господарем кам'яниці. Наступним господарем кам'яниці став чоловік Регіни Лоренцовичової Мартин Никанор Анчевський — бургомістр Львова з 1638 р. та медик і секретар короля Яна ІІІ Собєського.
У 1682 р. господарями кам'яниці стали єдина донька Мартина Анна та її чоловік Андрій Шимонович. Йому довелося провести кілька років в турецькій неволі, як заложнику від міста Львова після облоги 1672 р.
У 1732 р. власниками цього престижного будинку стають райця Францішек Вєшньовський з дружиною Констанцією, а у 1760 — Домінік та Схоластика Нікоровичі. Будинок перебував у власності родини до 1911 р., яка проводили його ремонти у 1835, 1860, 1875 роках. Ґрунтовну реставрацію здійснено у 1884 р. Тоді між третім поверхом і аттиком добудували четвертий поверх і нарешті усунули ринву, що пролягала серединою фасаду.
У 1911 році кам'яницю реставрували для нового господаря — Еміля Роїнського.
22 вересня 1929 р. урочисто відкрито тут музейну експозицію.

Джерело: Площа Ринок у Львові (Анна Кос); Львівське середмістя

Читайте також:
Кам'яниця без мистецьких елементів. Площа Ринок, 5
Екстер'єр Чорної кам'яниці
Ансамбль площі Ринок

Поділитися з друзями