Історія львівської кавової фабрики

Весною 1932 року службовці українських установ, згуртовані в професійну організацію Союз Українських Службовців Галичини, вирішили заснувати виробничу кооперативу "Суспільний промисл", щоб таким чином поборювати безробіття. Дрібними ратами зібрано три тисячі золотих уділового капіталу, і з тим капіталом кооператива урухомила в грудні 1932 року в трьох кімнатах та з двома робітниками "фабрику" цикорії, котра спочатку містилася в будинку філії "Просвіти" на Богданівці, 30.
В початках ціла продукція обмежувалася до пакування готової вже меленої цикорії у власні обгортки ,і таким чином в наших крамницях появилася цикорія "Луна". Але в 1939 році фабрика цикрії і сурогатів кави "Суспільний Промисл" містилася вже у власному триповерховому залізо-бетоновому будинку та була устаткована модерними машинами, при чому затруднювала понад сто робітників і службовців. Вона мала велику власну сушарню біля залізничної станції в Жовкві.
Вироби фабрики — цикорія "Луна", підмінки кави "Пражінь", "Доміно", "Чоколядова Луна", "Солодова кава Луна".
Весною 1939 року фабрика пережила тривжні часи. Коли польське студентство на спілку з вуличним шумовинням громило українські установи.
В 30-ті роки існувала співана реклама. Так каву "Луна" рекламовано на мотив народної пісні "Кину кужіль":

Тому снідання смакує,
Хто з "Луни" його зготує, —
Кістку цукру дасть до того,
І там, гам, пий, пий — смачного.
Так, хто хоче довго жити,
"Луну" й "Пражінь" має пити —
Це найздровіша кава,
На сніданок перша страва"

Історичний календар «Червоної калини», що видавався у Львові в 30-х роках, постійно вміщував на своїх сторінках роз'яснювальні статті та заклики «Суспільного промислу» споживати свої українські «знамениті вироби: цикорію «Луна», підмінку кави «Пражінь» і солодову каву «Луна», які кожна кооператива має на своїм складі».
Після війни, поступово, завдяки своїм традиціям та досвіду працівників підприємство стало на ноги. Встановлення у 1971 р. на державному підприємстві «Львівська кавова фабрика» обладнання фірми "Niro Atomizer" для виготовлення розчинної кави, дало можливість ефективно поєднати багаторічний досвід персоналу в галузі виробництва кавових продуктів з сучасною технологією переробки натуральної кави. З того часу Львівська кава стала відомою та жаданою в одній шостій світового суходолу.
Після здобуття Україною незалежності у 1993 році "Львівська кавова фабрика" стала – ЗАТ "Галка", яке невдовзі у 1994 році утворило спільне підприємство "ГАЛКА Лтд." з фірмою E.D.&F.Man Coffee Limited – одним з найбільших виробників кави Європи.

Джерело: gаlса.uа; Таємниці львівської кави

Читайте також:
Рецепти кавових напоїв в Галицьких часописах
Тут пив каву І. Франко

Поділитися з друзями