Історія Львова в часи Австро-Угорщини (1772—1918 рр.)

У 1772 році в результаті першого поділу Польщі між Росією, Прусією та Австрією, Львів увійшов до складу Австрійської (згодом Австро-Угорської) імперії, став політичним та адміністративним центром самої відсталою з її провінцій, що отримала назву «Королівство Галичини та Володимира».
З 1772 по 1918 роки місто офіційно носило назву Лемберг. Мовою адміністрації після входження Львова до складу Австрії стала німецька мова, а більшість посад міського управління зайняли німці та чехи. Однак місто продовжувало залишатися важливим центром польської та русинської культури.
Економічний та культурний підйом міста починається лише у другій половині ХІХ століття, коли розробляються багаті поклади нафти, будується залізна дорога, розвивається промисловість.

На початку Першої світової війни місто було захоплено російськими військами (вересень 1914) і до 14 липня 1915 року було центром Галіційського генерал-губернаторства, поки місто знову не було зайняте австро-угорськими військами. Російський цар Микола І проголошує возз'єднання Галичини з Росією. Примусово закривалися і ліквідовувалися національні політичні організації, культурно - просвітницькі організації та видавництва. Багато представників інтелігенції було вислано до Сибіру.

У 1915 році австрійські війська знову повернулися в Галичину. Почалася реакція у відповідь — переслідування тих, кого підозрювали в симпатіях до Росії. Їх вішали, розстрілювали або відправляли в концентраційні табори, найвідомішим з яких був табір для інтернованих «Талергоф» поблизу міста Грац в Австрії.
У підсумку І світової війни «клаптева» Австро-Угорська імперія розпалася. Виник ряд незалежних держав — Угорщина, Чехословаччина, Польща та інші. За незалежність почали боротьбу й українці.

Джерело: ukraine-in.ua

Читайте також:
Початок історії. Столиця Галицько-Волинського князівства 1272 — 1349 рр.
Львів за часів Польщі та Речі Посполитої (1349—1772 рр.)
Польський Львів (1918—1939 рр.)
Російська окупація Львова у Першій світовій війні
Перший день Другої світової війни у Львові (01.09.1939)

Поділитися з друзями