Італійський дворик на площі Ринок, 6

Колишня Королівська, чи Корняктівська, кам'яниця — це будівля палацового типу, видовжена в плані з заходу на схід, з внутрішнім "італійським" подвір'ям. Власник будинку Констянтин Корнякт, який був активним членом і меценатом українського братства при Успенському храмі.
У 1640 р. кам'яниця була власністю магнатів Якуба та Теофілі Собєських. Кам'яниця, успадкована Яном ІІІ Собеським, у 1678 р. зазнала ґрунтовної реконструкції, після чого отримала вигляд палацу з внутрішнім триярусним аркадним двориком. Поставили аттик з постатями короля і рицарів, що стоять між волютами-дельфінами. Крім того, докорінно змінився портал, на якому з'явились гірлянди і рельєфні людські маски. Відтоді кам'яниця отримала назву Королівської.

У 1908 р. будівлю придбала родина Любомирських для розташування музею. Внутрішнє подвір'я було занедбано, спотворене віконними рамами, що закривали усі арочні балкони та перекриття першого поверху. Видовжений прямокутник подвір'я, оточений триповерховим ренесансними арочними перекриттями, повністю відбудували за збереженими фрагментами у 1926—1931 рр. архітекторами Людомилом Дюрковичем та Вавжинцем Дайчаком. До того вона була забудована флігелями початку ХІХ ст. Арочні лоджії, розміщені трьома ярусами з трьох сторін подвір'я (східного, південного та західного). Аркади спираються на колони: на першому поверсі тосканського ордену, на другому — доричного, на третьому — іонічного.

У 1960-х на подвір'ї стояли різні гармати — старовинні та з часів Другої світової війни, переважно трофейні німецькі. Зараз тут між аркадами стоять різні скульптури. Серед них обдертий негодою та хуліганами Лоренцовичівський лев, перенесений сюди у 2008 р., залишки стовпа ганьби, що стояв колись біля ратуші, та його копія, виготовлена у 1973 р. скульптором Мирославом Романівним.

Тепер в Італійському подвір'ї відбуваються концерти, театральні виставки, культурні імпрези, а в палаці розміщено один з відділів історичного музею. З цим об'єктом пов'язана і неординарна подія, яка сталася у 1950-х роках. Через дах сусіднього будинку вночі двоє офіцерів-відставників намагалися проникнути всередину музею та викрасти з нього так званий Михалківський скарб золотих коштовностей (VIII—VII ст. до н. е.). Але на той час скарб уже був вилучений з музею та переданий до Ерматажу. На музейній же поличці у Львові залишалися гальванокопія, яку викрадачі прийняли за оригінал.

Читайте також:
Кам'яниця грецького купця Костянтина Корнякта. Площа Ринок, 6
Ансамбль площі Ринок
Скромна кам'яниця на площі Ринок, 7

Поділитися з друзями