Кам'яниці на Личаківській

Вулицю Личаківську з непарної сторони відкриває велика триповерхова ампірова кам'яниця видавничої родини Піллерів, що належить зараз до вулиці Винниченка під №8. Її бічний фасад з боку Личаківської від 1970 до 1990 року прикрашала таблиця, встановлена на честь сторіччя від дня народження В. Леніна.

Під №1 на Личаківській стоїть довга двоповерхова кам'яниця середини ХІХ століття. Над вікнами другого поверху встановлено маскарони, що нагадують т. зв. "голови" у Вавельському замку в Кракові. Ці барельєфи були виготовлені відомим львівським скульптором Павлом Ойтеле у 1839 р., а їх тематика навіяна розкопками Помпеї.
З боку подвір'я вздовж другого поверху цієї кам'яниці тягнеться довгий балкон-галерея, який закінчується прибудованими виходками. Це типові львівські туалети ХІХ — початок ХХ століття, які щомісячно випорожнювались від фекалій кінними асенізаційними цистернами (по львівському "бочковозами").

У класицистичному будинку під №3 була друкарня Піллерів. Антоній Піллер прибув до Львова ще у 1773 році і відразу став займатися друком урядових бланків, летючок та документів, отримавши звання губерніального типографа. Після смерті друкаря у 1781 р. підприємством керувала його вдова Жозефіна, поки підростали майбутні типографи з родини Піллерів: Томас, Йоганн, Петро і Корнелій. Тепер у подвір'ї будинку розташоване поліграфічне підприємство Української академії друкарства.

Також в будинку розташована стара аптека. До війни аптека мала назву "Під римським цісарем Титусом". У 1980-х інтер'єр аптеки прикрасило керамічне панно та портрет Теодора Торосевича (1789—1876), відомого львівського фармацевта, який досліджував лікувальні властивості мінеральних вод Трускавця та інших курортів та заснував цю аптеку.
Наступну кам'яницю №5 спорудили у 1836 р. для підприємця А. Шумана, в глибині подвір'я містилися приміщення його фабрики металевих виробів та сільськогосподарських знарядь. У 1886 р. кам'яницю перебудували за проектом Івана Левинського, а у 934 р. за проектом Леопольда Мартина Карасінського. Будівлю прикрашають два балкони з класистичною балюстрадою.

Двоповерхові кам'яниці №7 та 11 споруджені у середині ХІХ ст., а триповерховий дім №9 близько 1890 р. Остання кам'яниця, збудована за проектом Анджея Ґоломба, а 1895 р. належала Стипендіальному фонду для студентів Політехнічної школи, який заснував Фелікс Свєнтоньовський на пам'ять про свого померлого сина Станіслава. Варто заглянути до подвір'я цієї кам'яниці, де побачимо справжній двоповерховий палац кінця ХІХ ст., який належав родині Мюльнерів. А в подвір'ї дому №7 у 1930-х працював кінотеатр "Метро".

Читайте також:
Личаків - "Республіка жебраків"
Поховання на Личаківському цвинтарі

Поділитися з друзями