Кам'яниця Алємбековська. Площа Ринок, 13

На початку XVII століття тут жив лікар та аптекар Йоганн Алембек (відомий ще як Ян Альнпек, помер у 1636 р.). Він походив з німецького міста Фрайбурґа, прослався вже у 1603 р, коли очолив боротьбу міщан проти олігархічної влади патриціїв. Під час епідемії чуми у 1623 р. виконував обов'язки бургомістра. Був автором кількох книг, зокрема опису "Топографія міста Львова", який разом з кольоровою панорамою міста італійця Авреліо Пассаротті був виданий у Кьольні в шостому томі серійного видання "Міста світу" (Civitates orbis terrarium). Лікарями теж був його син Валеріян (з 1659 р. був теж війтом) та внук Людвік, що став придворним медиком короля Яна ІІІ Собєського. Родині Алембеків належав теж лісок на Знесінських горбах, відомий пізніше як Кайзервальд.
Будинком потім володіли Веніни, Конфортіні. Власниками реальності були: Кароль Сіґно у 1871 р., Рахіль Альтер у 1889 р., Іцак Хаїм Альтер у 1916 р., Милослава Вільчинська у 1934 р.
Ця чотиривіконна кам'яниця перебудовувалася у ХІХ ст., коли виросла ще на один (четвертий) поверх, та була реконструйована у 1911 р. Ренесансний характер архітектури зберігає частково перший поверх. Натомість вищі поверхи оздоблені типовим декором чиншової кам'яниці у стилі електичного історизму: віконні обрамлення різної форми, трикутні сандрики на другому поверсі і лучкові - на третьому, карниз з модульйонами.
Якщо заглянути всередину будинку, в сінях побачимо знищений ренесансний білокам'яний портал, з кованими дверима, що вели до "корінного склепу". На подвір'ї можна побачити неодмінний атрибут старих львівських кам'яниць — водогінний кран.

Читайте також:
Ансамбль площі Ринок

Поділитися з друзями