Кам’яниця Бандінеллі. Площа Ринок, 2

Палац Бандінеллі у Львові — пам'ятка пізнього ренесансу кінця ХVІ - ХVІІ ст. На початку XVII століття купець з Італії Роберто Бандінеллі, купив цей будинок з кам'яними дельфінами на фасаді, які сприяли власникові будівлі у торговельних справах і оберігали від небезпек. Від 1629 року тут діяла перша львівська пошта. Бандінеллі вклав у цю справу немалі гроші. Але так як папір у ті часи був важким, а послуги коштували неймовірно дорого, львівська Рада відмовилась від таких дорогих послуг і фактично розорили його.
У 1737-1739 роках будинок перебудували, звівши для укріплення контрфорси. Про перебудову свідчить напис на фасаді з боку вулиці Ставропігійської.
У 1811-1874 рр. тут містилася книгарня Карла Вільда, де в 1842 р. був виставлений для огляду перший дагеротип із зображенням Львова роботи проф. Й. Глойснера; 1845 р. на другому поверсі відкрився перший у Львові кабінет гравюр за англійським взірцем. На цьому ж поверсі в парадній залі збереглися автентичні різьблені сволоки, білокам'яні міжвіконні колонки, інкрустовані алебастром.

Будинок триповерховий, із внутрішнім подвір'ям. Головний фасад, який виходить на площу - вузький, з трьома вікнами по горизонталі, що характерно для забудови львівського середмістя ХVІ - ХVІІ ст. Кам'яниця привертає увагу багатим архітектурним декором, який надає їй особливої ошатності і схожості з ренесансними палаццо заможних городян італійських міст. Фасад щедро прикрашено білокам'яною різьбою: розетками, маскаронами, голівками ангеликів. На колонах порталу зберігся різьблений лускоподібний орнамент. Привертають увагу рельєфні зображення пружно вигнутих дельфінів. Цей відомий у християнстві символ віри і спасіння у ХVІІ - ХVІІІ ст. був дуже популярним мотивом у мистецтві.

Палац Бандінеллі пережив драматичну історію вже в новітні часи. Наприкінці сімдесятих років минулого століття виявилося, що будинок в аварійному стані. Неправильний ремонт будівлі радянськими методами більше нашкодив, аніж приніс користі. Коли громада міста почала висловлювати рішучий протест, будинок передали реставраторам. Вже тоді стали проводити дослідження, і після майже двадцяти шести років ремонту та реставрації відбулося урочисте відкриття Палацу Бандінеллі 28 грудня 2005 року.

Читайте також:
Пошта на площі Ринок. Палац Бандінеллі
Площа Ринок, 3. Кам'яниця Убальдіні
Ансамбль площі Ринок

Поділитися з друзями