Кам'яниця Бернатовича на площі Ринок, 8

Кам'яниця Бернатовича виходить тильним фасадом на вул. Івана Федорова, 16. Вона належала відомій у Львові вірменській родині. Портрети окремих членів цієї родини тепер зберігаються у львівських музеях. У 1648 році один із членів родини Бернатовичів, заможний купець Аведик, та його одноплемінники з вірменської громади заплатили Б. Хмельницькому (військо якого стояло під Львовом) своєрідний викуп (100 тисяч червінців), щоб військо не руйнувало міста.

У 1658 р. польський король Ян Казимир називав її своїм звичайним помешканням, бо коли влаштував свою резиденцію в сусідньому палаці архієпископів, то у Бернатовичівській кам'яниці розташовувалася королівська свита. Тому господарі звільнялися від податків та примусу приймати на постій інших гостей міста.

На початку ХІХ ст. будинком володів граф Юзеф Каліновський, відомий в місті дивак та авантюрист. На його замовлення архітектор Фридерик Бауман перебудував кам'яницю в стилі класицизму. Після смерті Каліновського будинок придбав торговець вином Йоганн Тренкель (Френкель). Для нього скульптор Антон Шімзер виготовив під довгим балконом три барельєфи, на яких зображено вітрильник в порту, якір та інші символи торгівлі.

Сучасного вигляду будинок набув у ХІХ ст. Пластичні елементи фасаду, зокрема рельєфи з торговельною тематикою, виконано у традиціях мистецтва ампіру скульптором Г. Красуцьким, решітка балкону — з ознаками бідермайру. І лише цокольний поверх та його рельєфи з військовою арматурою походять з XVII ст. (з часу, коли власником будинку був Аведик Бернатович).

Між вікнами другого та третього поверхів вміщено барельєфи Нептуна з тризубцем, що їде на човні морем, який тягнуть коні та фавнів. Можливо, що у 1881 р. до цієї кам'яниці завширшки у три вікна прибудували четвертий поверх, який явно "випадає" з ампірного оздоблення фасаду з його пілястрами коринфського ордеру. Натомість перший поверх не тинькований і викладений з прямокутних кам'яних блоків. У сінях збереглися аркові перекриття, можливо, з попередніх ренесансних часів. Збереглася теж стара сходова клітка. На вузькому прохідному подвір'ї офіцини розташовані лише з південного боку, а з північного — глухий суцільний мур.

Читайте також:
Ансамбль площі Ринок
Архієпископська кам'яниця на площі Ринок, 9

Поділитися з друзями