Кам'яниця без мистецьких елементів. Площа Ринок, 5

Першими власниками кам'яниці №5 була родина купців та різників, які походили від Йоганна Ганля. Первісна кам'яниця згоріла під час пожежі 1571 р., яка перекинулася сюди з гебрейської дільниці. Відбудувала будинок вдова Станіслава Ганля Софія. Вона у своєму заповіті (кін. XVI ст.) писала, що збудувала цей будинок для себе, своєї родини та для прикраси міста.
Кам'яниця збудована у 1571—1577 рр., була першою у Львові чотириповерховою кам'яницею. Там перебували початково отці-єзуїти, запрошені до Львова архієпископом Яном Димитрієм Соліковським. У 1595 р. перейшла кам'яниця до родини Лукашевичів, і відтоді закріпилася за нею назва Лукашевичівської, хоча вже в середині XVIIст. її власником став Мартин Анчевський.
Близько 1677 р. мешкала тут Анна Дорота Хшановська, дружина коменданта замку в Теребовлі. Під час облоги міста турками а 1675 році вона прийшла на військову раду оборонців з двома кинджалами. Одним з них Анна пообіцяла вбити свого чоловіка, а другим — себе, якби рада прийняла рішення про капітуляцію фортеці.
У 1682 р. проведено реставрацію будинку. Наступними власниками кам'яниці були: внучка Анчевського регіна Ожеговичева, родини Кастеллі, Вєлінських та інші. У 1931 р. в цьому будинку мешкав Ю. Горліс-Горський — автор і герой документальної повісті "Холодний Яр".
Кам'яний чотириповерховий фасад був потинькований у ХІХ ст. Внаслідок цього зникли з фаціяти ренесансні оздоби. Після 1906 р. будинок був з'єднаний із сусідніми кам'яницями, і на його верхніх поверхах розмістилася експозиція історичного музею. Тепер рожевий тривіконний фасад цієї кам'яниці оздоблюють тяги-пілястри тосканського ордеру та невеличкі рельєфи у замках віконних порталів. А також балкон з металевою балюстрадою на різьблених кам'яних консолях.
Один з куточків Львова — Софіївка — нагадує нам про власницю цієї кам'яниці, а в римо-католицькому кафедральному храмі зберігся надгробок іншого члена цієї родини.

Читайте також:
Кам'яниця грецького купця Костянтина Корнякта. Площа Ринок, 6
Ансамбль площі Ринок

Поділитися з друзями