Хто такі Кампіани і як вони розбагатіли. Каплиця Кампіанів

На межі XVI — XVII століть у Львові імена Павла та Мартина Кампіанів були у всіх на устах. Адже багатших та впливовіших у місті тоді не було. Про львівських міщан, які займались медициною та грошовими позиками, сьогодні нагадує перлина світової архітектури — каплиця Кампіанів, прибудована з півночі до Латинської катедри.

Народився Павло Кампіан у сім'ї кріпака Миколи, який належав гетьману Конецпольському. Та вже він сам залежним не був, хоча те, як синам вдалось звільнитьсь від пащини, історія замовчує. Навчався Павло у Кракові, мав титул магістра філософії, викладав медицину. В Галичині ж був брак кваліфікованих медиків, тому на запрошення міста 1560 року він прибув до Львова. Тут Кампіану одразу надали громадянство та забезпечили посадою міського лікаря, встановивши зарплатню 50 злотих. Лікарська практика давала чималі прибутки. Вже через рік придбав півлану землі.

Кампіан розбагатів не лише працюючи лікарем, у нього було чимало інших джерел доходу. Кошти, які він заробляв на медицині, позичав під відсотки. Павло був дуже жорстким кредитором і вимагав вчасного погашення боргів. Винним Кампіану було і місто — за велику позику йому передали в користування 20 міських млинів.

Після смерті Павла Кампіана, син Мартин успадкував чималий маєток, тому теж займався лихварством. Через великі борги міської господарки перед Кампіаном він мав вирішальний голос у міській раді, пізніше обійняв посаду бургомістра. Переконав львівських райців у конечності будівництва нової ратуші, своїм коштом купував матеріали та платив будівельникам. До слова, Мартин був ще й дуже добрим стратегом. За його наказом у місті будували фортифікаційні укріплення.

Наприкінці XV століття Юрій Струмило збудував біля латинської катедри каплицю, яка була згодом дощенту зруйнована. У 1584 році її чи то купив, чи то просто зайняв Павло Кампіан. Правда, будували каплицю аж до 1620 року — завершенням робіт керував уже Мартин Кампіан. З самого початку перед зодчими стояло завдання перевершити каплицю Боїмів. Тому запрошували лише найкращих майстрів. Всередині каплиці є скульптури апостолів Петра і Павла, зовні подібні до фундаторів, а також дорогі погруддя Кампіанів із червоного мармуру.
Фасад каплиці виконував один із найвідоміших будівничих того часу — Павло Римлянин. Рельєфи на біблійну тематику створив Андрій Бемер. Навіть добір майстрів, до яких звернулись Кампіани, свідчить про надзвичайне багатство цього роду, адже митці працювали за велику плату. Матеріали теж використовували щонайкращі — мармур та алебастр. У цій каплиці Кампіани і поховані.

Читайте також:
Таємниця Боїмів
Історичні моменти Латинського кафедрального собору
Сакральна пам'ятка Львова. Каплиця Боїмів

Поділитися з друзями