Королівський арсеналНа вулиці Підвальній, навпроти Порохової вежі, знаходиться королівський арсенал, який на відміну від Міського арсеналу, збудований на кошти короля Владислава IV. Зведений на місці старого будинку (з 1575 року), що служив для збереження запасів міської зброї. Спорудження арсеналу почалося в 1639 р. під наглядом військового інженера-фортифікатора Павла Гродзіцького. В 1646 році будівля була повністю закінчена разом з майстернями, де відливали різну зброю, а також дзвони. На відміну від компактного суворого арсеналу Сенявських, привертає увагу своїм ясним виглядом.

Про її призначення говорить лише цокольний ярус з порталом-в'їздом, обрамленим клинчастим тесаним каменем (рустом) та двома жерлами гармат. На ньому здіймається легка лоджія в три арочні прольоти, обрамлена по краях парами пілястрів тосканського ордера. Третій ярус менших розмірів, з розвиненою центральною частиною, яка завершена фронтоном і пов'язується з боковими частинами витонченими волютами, що напливають, як дві грайливі хвильки. Цільності і стрункості надають арсеналові пілястри і ритм прорізів другого та третього ярусів. Подовгаста стіна розділена різко виявленим карнизом на два поверхи. В нижньому по центру розміщений портал, обабіч якого по три вікна. Їх форми масивні, важкі, що досягнуто рельєфною рустовкою, сандриками і могутніми волютами на порталі.
В цілому тут не дотриманий єдиний стиль: ренесансна чіткість і сувора симетричність послаблена маньєристичними елементами. Вони не домінують, однак надають споруді теплоти і витонченості.

Колись арсенал прикрашала бронзова група (стояла в подвір'ї на порталі) "Бій архангела Михаїла з сатаною", відлита в 1639 році львівським майстром Каспром Франком. Тепер ця скульптура зберігається в історичному музеї, як один з чудових зразків майстерності львівських ливарників.
В 1772 році в арсеналі розмістилось військо. Під час ремонту в 1824 році всі оздоби і написи на будинку були знищені.

Як і Міський, Королівський арсенал прилягає до внутрішньої, або високої, оборонної стіни, на якій збереглися кам'яні кронштейни від обхідної дерев'яної галереї для оборонців. Будівля двоповерхова, в плані має форму видовженого прямокутника; на першому поверсі перекрита коробовим склепінням, що спирається на масиві пристінні стовпи. Двічі — у 1824 і 1954 рр. — пам'ятка реставрувалася. Під час останньої реставрації на її головному фасаді відкрито замуровану лоджію. Королівський арсенал — характерний зразок архітектури барокко.
У 1977 р. на площі перед арсеналом споруджений пам'ятник першодрукареві Івану Федорову (скульптори В. Борисенко, В. Подольський, архітектор А. Консулов). Тоді ж впорядковано площу, реставровано оборонні стіни.


Джерело: В. С. Вуйцик "ДІАЗЛ", В. Овсійчук "Архітектурні пам'ятки Львова"

Читайте також:
Перший міський арсенал Львова
Домініканський костел або ж храм Святої Євхаристії

Поділитися з друзями