Костел, який має дві адреси. Костел Кларисок

На площі Митній стоїть скромний за своєю архітектурою тринефний одноапсидний костел Кларисок, який має дві адреси (вул. Личаківська, 2 та пл. Митна,2). У його спорудженні, бл. 1607 р., брали участь ті ж будівничі, які зводили і Бернардинський костел, — Бернард Авелідес та Павло Римлянин, оскільки жіночий монастир кларисок також належав до бернардинського ордену. Від тих часів збереглись ренесансні елементи бічного фасаду костелу від вулиці Личаківської. У 1740-х р. костел зазнав реконструкції у бароковому стилі. У 1760-х рр. склепіння храму прикрасили розписи Мартина Строїнського, майже цілком збережені. Окремі сюжети у південній наві у 1898 р. малював Тадеуш Попель, зокрема "В'їзд Яна ІІІ Собєського до Львова після битви під Журавном в 1676 р." Вежа дзвіниці над чільним фасадом костелу була функціоналізму з елементами бароко за проектом Антонія Лобоса (1903-1945 рр). За його проектом з боку пресбітерію костелу прибудували передпоховальну каплицю з окремим входом з вулиці Личаківської.

Після касації монастиря Кларисок австрійським урядом у 1780-х у храмі розмістили склад тютюну, а в монастирі — митний уряд (цловий). Відтоді площа стала називатися Цловою. В 1898—1899 рр. за проектом арх. Антоні Лобоса добудовано дзвіницю, реконструйовано будинок монастиря та впорядковано площу перед святинею. Ще на початку ХХ ст. костел відділяв від вулиці високий цегляний мур. У 1938—1939 рр. за проектом арх. Антоні Лобоса добудовано дзвіницю, реконструйовано будинок монастиря та впорядковано площу перед святинею. У кінці 1940-х його знову пристосували під склад, а у 1980-х стали використовувати як виставковий зал сучасного мистецтва. Зараз тут Музей сакральної барокової скульптури XVIII ст. ім. Йоганна Ґеорга Пінзеля Львівської галереї мистецтв.
На склепіннях збереглися фрески другої половини XVIII ст. художника Мартина Строїнського, в бічних нефах — стінопис ХІХ ст. Праворуч від костелу розташовані корпуси та мури монастиря, які незважаючи на перебудови, донесли ще дух старовини. Тут розташований Львівський поліграфічний коледж та різні підприємства. У 2009—2010 рр. деякі будівлі черговий раз перебудовують і навіть зняли розкішну металеву браму.

Читайте також:
Кам'яниці на Личаківській

Поділитися з друзями