Львів'яни обирають війта7 листопада 1378 року князь Владислав Опольський надав львівським міщанам право вибирати бургомістра, який очолював лаву — судовий орган міста. Символом його був меч, що висів у обраного за плечима. Цей клейнод урочисто несли перед бургомістром міста Лева на всіх святкових заходах.

Князь Владислав Опольський був васалом угорського короля у Львові та дуже дбав про місто Лева. У тексті його грамоти, що була оголошена 7 листопада 1378 року, написано: "...Передаємо і даруємо дарунком вічно та непорушно уряд війта... у Львові". Тож із цього часу міщани дістали право обирати війта та райців — людей, що засідали в міській раді та виконували судові функції.
Під владою обраного війта перебувала лава — судовий орган міста. Лава складалася з 12 осіб, яких теж обирали міщани. Лавником міг стати будь-який житель міста старший 21 року. Однак до складу лави не мали права входити жінки. Першим обраним війтом Львова став Андреас Зоммерштайн. До слова, усі львівські війти були німцями. Варто ще додати, що війтівство було надане міщанам вже в системі магдебурзького права, яке місто дістало від польського короля Казимира ІІІ 1356 року.
Львів — перше місто в Україні, яке дістало магдебурзьке право. Надання цього права мало велике значення для економічного розвитку та політичної стабілізації міста. Львів'яни дістали право обирати собі керівництво, а також великі привілеї в розвитку торгівлі та ремесла. Що цікаво, було заборонено будувати корчми в межах однієї милі від міста, аби не створювати Львову конкуренції. У місті були засновані цехи, Львів демократизувався, перестав бути приватним і зробився східною твердинею польського королівства.
До речі, разом із магдебурзьким правом Львів отримав і 70 франконських ланів землі в користування. Це дуже багато, адже один лан дорівнював 25 гектарам. Згодом місто отримало ще 100 ланів.

Читайте також:
Бургомістр Бартоломей Зіморович

Поділитися з друзями