Львівська філателія

В часописі "Filatelista” №1, який появився у Жешові 20 грудня 1908 року, як орган міжнародних філателістів «Унія», його видавці - брати Альфред і Євген Щербани - у вступному слові задекларували потребу такого видання, яке прийде на зміну нефортунному журналу «Polski Filatelista», котрий виходив у Кракові в 1894-1900 роках. Зокрема видавці висловили надію, що філателісти і редакції інших польських видань підтримають цей єдиний у словянському світі філателістичний часопис серед більш ніж 700 подібних видань у західних країнах. Серед запрошених до співпраці найавторитетніших філателістів знаходимо прізвище і Євгена Барчака зі Львова.
Незабаром брати Щербани вирішили перенести редакцію «Filatelisty» до Львова і спарений № 6-7 за червень і липень вже подав адресу Редакції і Адміністрації: Львів, вул. Личаківська 22, 1-й поверх, а через 2 місяці адресу було змінено на вул. Хорущизни, 11 (тепер вул. Чайковського).
«Filatelista» завойовував щораз більшу популярність. Регулярно адміністрація отримувала в обмін понад 30 філателістичних часописів зі всього світу. Видавці «Filatelisty» навіть анонсували намір відкрити у Львові першу в Австрії безкоштовну публічну бібліотеку з філателістичними часописами, каталогами тощо, звернувшись до читачів з проханням надсилати непотрібні вже їм видання. На сторінках журналу регулярно друкувались матеріали із історії філателії, інформації про новинки зі всього світу, чимало місця відводилося різноманітній філателістичній рекламі. Також час від часу подавалися так звані «чорні» списки нечесних філателістів, остерігаючи інших від потенційних ошуканців.

№1
Рік випуску: 30 березня 1918 р.; Країна: Австро-Угорщина; Марки були випущені до першої в світі міжнародної поштової авіалінії. Саме з тих пір стало традицією випускати марки і штампи до ювілейних дат; Надпечатка: "Авіапошта".
Трохи історії:
У березні 1918 Військове Міністерство, разом з двома Торговими Міністерствами (Австрія та Угорщина) організовували авіазв'язок між Віднем і Києвом. Повідомлення і телеграфні лінії між двома містами переривалися кілька разів і вважалися неадекватними. Тільки літаки могли б зробити зв'язок швидкий і безперебійний. Військовим була надана відповідальність за виконання плану, але поштові послуги стали відповідальністю Торгового Міністерства. Відстань 1200 км було занадто великим для безупинних польотів, тому переліт був розділений на три сегменти: Відень-Краків, Краків-Львів, Львів-Київ і тривав 13 годин. Перший експериментальний політ з військовою поштою був виконаний у 20 березня 1918, а регулярні польоти пошти починалися 30 березня. Тоді й були випущені перші авіапоштові марки. Лінія функціонувала бездоганно до 15 жовтня 1918 року, хоча кілька аеропланів пропали в Карпатах.

№2
Рік випуску: 1916—1918 рр.; Країна: Австрія; Надпечатка: 20 листопада 1918 р.; Країна: Західна Україна.
Трохи історії:
Усвідомлюючи неминучу поразку Австро-Угорщини та Німеччини восени 1918 р., українці Галичини оголосили про незалежність 1 листопада 1918 р. Для полегшення поштових поставок і були випущені ці марки. Кількість їх мало, що робить їх дуже рідкісними сьогодні.

№3
Рік випуску: 1930 р.; Країна: Польща; Марка присвячена Польському королю Яну III Собеському (1624—1696 рр.); Зображення: портрет Яна III Собеського.
Трохи історії:
Ян III Собеський народився в Олеську під Львовом. Жив на площі Ринок (будинок №6 - будинок грецького мецената Корнякта). Військову кар'єру розпочав у 1648 р. у війську Богдана Хмельницького.

№4
Рік випуску: 1933 р.; Країна: СРСР; Марки присвячені 350-річчю з дня смерті першодрукаря Івана Федорова (близько 1510—1583 рр.); Зображення: пам'ятник Івану Федорову в Москві на тлі друкарні.
Трохи історії:
Наприкінці 1572 р. — початок 1573 р. Іван Федоров переїхав до Львова і заснував першу друкарню на Україні. У 1574 р. він надрукував першу українську книгу "Апостол" (тепер знаходиться в Національній Бібліотеці Білорусії в Мінську). Похований в Онуфріївському монастирі. Після смерті Федорова друкарню викупило Львівське Братство.

Читайте також:
Початок існування львівських листівок
Філателія. Частина 2

Поділитися з друзями