Львівські ліхтарі на площі Ринок

Площа Ринок - історичний центр нашого міста. Фактично початок європеїзації України. У середині XIV століття за дорученням польського короля Казимира ІІІ німецькі полоністи започаткували власне на цьому місці класичне європейське місто із класичною ринковою площею.
Кого тільки не вітала площа Ринок: польських королів, австрійських імператорів, "Советских" можновладців. Цією броківкою крокували Петро І, Михайло Горбачов, Папа Римський Іван Павло ІІ.
Свою безпосередню функцію ринку площа виконувала до 1944 року, проте вже у минулому столітті тут торгували лише квітами, овочами. Наприклад, у цьому фонтані (фонтани на площі Ринок) перекупки могли відсвіжувати свій товар до нормального пристойного вигляду.

Півтора століття тому, тут було започатковано перший в Україні газове освітлення. Молоде покоління знає ці ліхтарі, як електричні. Про те ще у 50-х роках минулого століття "вуйко-чарівник" підходив до цих ліхтарів із драбиною, довгою жардиною і запалював там світло, яке мерехтіло гарним синім кольором. А після того 20 років ці ліхтарі взагалі не працювали, місто було темним. Майже сто років тому площею Ринок пролягла одна з перших в Європі, не кажучи України, колія електричного трамваю. Площа ринок має 45 будинків включаю Ратушу. Будинок №45 - цей будинок повстав на початку XVII століття, а у такому вигляді якому ми бачимо зараз він був реконструйований на початку XIX століття. На початку XX століття у цьому будинку містилася фабрика фірми «Фредєрік Шубут і Компанія» єдиний на той час в Галичині фабрика свічок і воскових виробів. Вона випускала аж п'ять кольорів пасти до натирання підлоги, у сьогоднішніх магазинах, ми навряд чи знайдемо більше двох кольорів цієї пасти.
У середині XIX століття міські власці зобов'язали фірму постачати свічку для освітлення львівських вулиць, що вона й успішно робила до 1858 року, коли у місті було започатковане газове.

Легенди старого Львова

Читайте також:
Перші винаходи та перемоги у Львові

Поділитися з друзями