Найдавніша вулиця поряд з площею Ринок

Найдавніша частина вулиці (між пл. Ринок і сучасною вулицею Староєврейською) згадується в документах у 1494 році. Тоді вона називалася вул. Скотського торгу, бо там і торгували худобою. При цьому значна частина торгівлі знаходилася в руках євреїв — у 1555 р. їх частка в торгівлі волами складала 32,5 %.
У 1523 р. фіксується нова назва — Шкоцька (Шотландська). Довгий час вважалося, що назва ця — від кількох шотландських родин, що мешкали тут.
Населена вулиця була в основному євреями, хоча офіційно і не входила до складу гетто. Дві другі частини — між вул. Староєврейською і Братів Рогатинців та між вул. Братів Рогатинців і пл. Соборною — виникли пізно, в кінці XVIII — на початку ХІХ ст., після знесення міських укріплень. Кожна частина була окремою вулицею. Перша з них називалася Рожаньцовою або Трояндовою. Походження обох назв не з'ясоване. Друга частина називалася Бернардинською нижчою. Виникла вона у 1811 році, коли через сад бернардинців було прокладено дорогу, яка з'єднала вул. Сербську з галицьким передмістям.

У 1871 р. всі три вулиці були злиті в одну, яка дістала назву Сербської. Походження назви не ясне. В період гітлерівської окупації вулицю було перейменовано у Кроатенштрассе (Хорватську) на честь сателів.
Ще до початку ХХ ст. була найвужчою у середмісті. Пізніше її розширили за рахунок перебудови кам'яниць переважно на правій стороні. Вузькими були й інші вулиці — Руська, Кілінського, де будинки не стояли на одній лінії, а то виступали вперед, то ховалися вглиб, надаючи міському осереддю неповторності і мальовничості.

Читайте також:
Ансамбль площі Ринок

Поділитися з друзями