Найстаріший діючий готель Львова8 січня 1901 р. відбулося урочисте відкриття готелю «Жорж» (площа Міцкевича) — найстарішого діючого готелю в Україні.

Сучасний будинок готелю побудований у 1899—1901 рр. за проектом 1898 р. відомої віденської архітектурної спілки Фердинанда Фельнера і Германа Гельмера. Для реалізації проекту, креслення австрійських архітекторів дещо змінили архітектори Іван Левинський та Юліан Цибульський. Новий готель відкрився 8 січня 1901 р., мав 93 номери, серед яких 32 були апартаментами класу «люкс». Номери коштували від 6 до 24 золотих ринських за добу.
В 1906 р. архітектор Іван Левинський надбудував третій і четвертий поверхи над частиною будівлі з боку півдня. В цьому ж році інженер Володимир Підгородецький реконструював покриття над основною частиною будинку.
В 1927–1929 рр. переплановано внутрішні приміщення, надбудовано п'ятий поверх з боку півдня. Читальний зал та ресторан готелю 1932 р. перебудовано за проектом архітектора Тадея Врубеля. Реконструкції проводилися також в 1940–1950-ті рр. і в 1990-ті рр. У 1940 р. готель одержав назву «Львів», 1945–1995 рр. називався «Інтурист». У роки Незалежності готелю повернуто давню назву «Жорж».
Внутрішнє планування готелю, здебільшого, коридорного типу з двостороннім розташуванням приміщень. На першому поверсі — великий вестибюль із входами до ресторану та конторських приміщень. Перекриття плоскі, над сходовою кліткою — півциркульні з розпалубками. Композиція головного фасаду симетрична, акцентована центральним ризалітом, завершеним фігурним аттиком. На південному фасаді виступають два бічні ризаліти і півкруглий еркер по центру. Цей фасад має п'ять поверхів і мезоніни над четвертими поверхами ризалітів. Перший поверх декорований лінійним рустом і відділений від другого балконом з ажурним огородженням, яке проходить по всьому периметру будинку. Другий і третій поверхи мають біфорії, які прикрашені півколонами з капітелями тосканського і коринфського ордерів. Східний і західний фасади ідентичні за своїм вистроєм. Завершується будинок аркатурним фризом з мушлями і розвиненим карнизом з ліпними модульйонами. Неоренесансне членування трьох фасадів пожвавлює необарокова орнаментика і повні динаміки скульптури, які знаходяться в центральних нішах на наріжниках будинку — алегорії Європи, Азії, Америки і Африки, що символізують чотири частини світу.

Будинок є найяскравішим у Львові прикладом архітектури фешенебельних готелів ХІХ — поч. ХХ ст. В готелі (як в попередньому, так і в існуючому будинку) зупинялося багато відомих особистостей, зокрема: Оноре де Бальзак, Ференц Ліст, Етель Ліліан Войнич, Моріс Равель, Жан-Поль Сартр, Ян Кєпура, шах Ірану Музаффер ед-дін, Юзеф Пілсудський, Микита Хрущов, Олександр Корнійчук та ін. В 1910–1912 рр. в готелі «Жорж» діяла книгарня Альфреда Альтенберґа, згодом у 1912–1920 рр. там розмістилася видавнича спілка «Г. Альтенберґ, Г. Зайфарт, Е. Венде і спілка».

Читайте також:
Колись тут був готель
Історичні записи готелю "Жорж"

Поділитися з друзями