Найцікавіші будинки на проспекті Свободи

Проспект Свободи був утворений на місці давнього оборонного валу і русла ріки Полтви у 80-их роках XVIII століття. Непарна сторона проспекту від 1855 року називалася Кароля Людвіка Нижча, на честь намісника австрійського престолу ерцгерцога Кароля Людвіка, який від 1855 року протягом півтора року мешкав на цій вулиці. Парна сторона проспекту від кінця XVIII століття називалася Нижні Вали, бо пролягала на місці колишніх міських укріплень, розібраних у кінці XVIII ст., від 1855 року йменувалася Кароля Людвіка Нижча.

Однією з найбільших кам'яниць у Львові на початку ХІХ ст. був колишній будинок торгово-банківської фірми "Й. Гауснера та В. Віоланда" на проспекті Свободи №1/3. Ампірна кам'яниця споруджена у 1809—1811 рр. (№1) та в 1821—1822 рр. (№3). В 1853—1855 рр. тут мешкав австрійський ерцгерцог Карл Людвіг, прибуття якого львів'яни відзначали феєрверком та факельним походом по проспекту. У 1951 році у цьому будинку надбудували 4-й поверх, який повністю відповідав ампірному стилю будівлі.
Будинок №6/8 був збудований 1964 р. у стилі віденського класицизму на місці двох кам'яниць ХІХ ст., які не витримали радянських танкових парадів. До війни тут містилися Спілка купецьких товариств, цукерня Бінецького, виготовлення артистичних реклам Слівінського та інше.

Будинок №11 споруджений у 1882—1884 рр. як готель "Центральний". Від того часу на фасаді зберігся невеликий скульптурний фриз з казковими грифонами. У готелі зупинялась в кінці ХІХ ст. Леся Українка. Зараз будинок об'єднаний з сусіднім №13, в якому розташований "Гранд готель". Цей будинок був одним з перших у Львові який отримав у 1893 р. електричне освітлення. Реконструкція і модернізація готелю відбулись у 1990—1992 рр.
Цікавий будинок №14, який зведений у 1829 р. за проектом М. Брезані. Він був перебудований у 1880 році в дусі ренесансу. На нижньому поверсі у 1998 р. відновила свою діяльність знаменита колись "Віденська кав'ярня", одна з перших у Львові.

Поряд з Гранд готелем — Музей етнографії та художнього промислу (№15). Його спорудив архітектор Юліан Захаревич в 1891 р. для Галицької ощадної каси. Фасади цієї романтично трактованої будівлі, оздоблені рустом з ломленого каменю, поліхромною цеглою, майолікою, кованим металом. Внизу є бароковий портал з вигнутим балконом, вгорі увінчаний мідно-черепичним куполом і аттиком зі скульптурною групою Л. Марконі "Ощадність" (що означає економічний прогрес Галичини).
Навпроти Музею етнографії, також на розі вулиці В. Гнатюка, розташований будинок Промінвестбанку (№17), який постав 1912 р. як львівська філія Празького кредитного банку. Над його створенням працювали чеські митці. Виконана у стилі пізньої сецесії споруда зберегла численні цінні деталі оформлення інтер'єрів — вітражі, світильники, стінні панелі, живописні десюдепорти, пневмопошту і т.д.

Будинок №20 — Національний музей, характерний твір пізнього неоренесансу. Він постав у 1898—1903 рр., як дім Художнього-промислового музею. У 1952 році були знищені скульптури фасаду, проте збереглась гарна простора сходова клітка з верхнім світлом, двоярусною галереєю та багатою стінною орнаментикою. Монументальністю та стильовою манерою з Національним музеєм добре співвідноситься будинок №22, з доричним портиком і неоренесансним декором кінця ХІХ століття. Сусідній дім №24 зберіг риси ампірно-бідермаєрівської епохи — його запроектував у 1837 році для Ф. Адамського Й. Зальцманн.
Будинок №27 був споруджений як готель "Belle Vue" у 1896 р. архітектором З. Кендзерським у мальовничо трактованому пізньоренесансному стилі. Фасад вабить око нетинькованою цеглою, багатим ліпним і майоліковим декором. Сусідній дім №29 виник у 1902 році. Сецесійний скульптурний декор (квіти, дівочі погруддя, гротескну голову казкового персонажа на порталі) виконав П. Гарасимович. Вікна будинку №31 оточують ажурно різьблені у камені неоренесансні арабески (арх. Й. Енгель, 1874 р.).

Однією з найбільш примітних споруд є кам'яниця №35 — колишній пасаж Феллерів. Пасаж збудував у 1902 році арх. А.Шлеєн, в 1909 р. фасад переробив арх. Ф. Касслер. Тоді і з'явились кам'яні скульптури у нішах вікон другого поверху і на аттику.

Читайте також:
Найцікавіші споруди на вулиці Городоцькій
Зниклий будинок на проспекті Свободи
12 пам'ятників на проспекті Свободи

Поділитися з друзями