Найцікавіші споруди на вулиці Городоцькій

В цій статті ми коротко розкажемо про найцікавіші споруди на найдовшій вулиці Львова — Городоцькій. Отже, будинок №2 зведено 1913 року, «Товарний будинок».
Будинок №17. Ще у XIV ст. на цьому місці стояв костьол св. Станіслава, при ньому був шпиталь. Наприкінці XVIII ст. костьол знесли, а шпиталь ліквідували. Ділянку зайняли під приватну житлову забудову. Але розташована вона була так, що перекривала трасу вулиці. Ще у 1872 році розроблено проект з'єднання вулиць Казимирівської та Фурманської, але він не пройшов. А 1913 року забудували теперішній будинок. На першому, другому поверхах розміщувалися магазини і кафе, на третьому, четвертому — квартири.
Будинок №20. Ця похмура споруда зведена у 1614 році. Тоді це був жіночий монастир св. Бригітти. У 1784 року (або 1785 р.), його перетворили на в'язницю, яка дістала назву «Бригідки». За часів буржуазної Польщі використовувалася для політв'язнів. Через «Бригідки» пройшли всі видатні діячі КПЗУ та КСМЗУ. Комуністи продовжували боротьбу і у в'язниці — оголошували голодовки протесту, відзначали пролетарські свята. В 1925 році тут був розстріляний Нафталі Ботвін.

Будинок №27. У середині минулого століття на цьому місці був будинок лихваря Шаффля. У тогочасному Львові побутував враз «сидіти у Шаффя», тобто у борговій в'язниці. 1867 року в будинку розмістили аптеку. Тут вона і досі.
Будинок №33. До 1784 року на цьому місці стояла православна церква Благовіщення — одна з найбільших у Львові. Вперше вона згадується 1453 року. При церкві було братство і лікарня. А навпроти, на теперішній вулиці Фурманова, — міське кладовище.
Будинок №36. У XVIII ст. ділянка, яку займає будинок, належала монахам-августинцям, а пізніше — костьолу св. Анни. У 1908 року збудований той будинок, що стоїть зараз — тоді Католицький дім. На нижньому поверсі деякий час розміщувався магазин, де продавали вино, вироблене ксьондзами з власного винограду. Верхній поверх використовувався, як театр (т. зв. Малий). Але театр — річ нерентабельна. І тому уже в 1913 році відкрили кінотеатр «Перла».
Будинок №38. Це — праве крило будинку №36. Його займає 56-а школа. При ній є спортмайданчик, на який виходить фасад довжелезного будинку із закладеним входом. Вулиця Городоцька не має пам'яток старовинної житлової архітектури. Але є на ній давні промислові споруди. Однією з них і є цей будинок. На його місці наприкінці XIX ст. були конюшні і манеж. Пізніше, коли проклали лінію електричного трамвая, звели трамвайне депо — оцей самий будинок.

Будинок №64. Уже в 80-х роках минулого століття тут була фабрика сільськогосподарських машин Шуттлворта (пізніше — Клейтона-Шуттлворта і Гофера-Клейтона). За Радянської влади завод перепрофілювали — спочатку на авторемонтний, згодом — на завод автотракторних запчастин (вхід з вул. Одеської).
Будинок № 83. — Державний цирк. Збудований 1963 року за проектом А. Бахматова і М. Каневського. Єдиний на все Правобережжя.
Будинок № 109 — аптека, якій майже сто літ.
Будинок № 145. У 1927—1939 роках тут був тартак «Крем'янецький ліцей». На ньому працювало всього 43 робітники, але тартак входив у число 86 львівських підприємств, що перебували під особливим наглядом поліції.
Будинки №№ 165, 167, 171, 173 збудовані залізницею для своїх працівників у 1912 році.
Будинок № 168 — хлібозавод № 1. Зведений 1908 року (називався тоді «Меркурій»).

Читайте також:
Найцікавіші будинки на проспекті Свободи
Костел Святої Анни на Городоцькій
Найдовша вулиця Львова
Вулиця "Дорога з оленем" біля пл. Ринок

Поділитися з друзями