Народний Дім на місці першого львівського університету

Народний Дім збудовано у 1857 р. на місці, де стояв монастир і костел чину св. Трійці, званого тринітаріями, що займалися викупом невільників з турецької неволі. Тринітарії оселилися тут 1695 р. й жили до скасування чину 1783 р. У 1784 р. в приміщеннях монастиря містився Львівський універстет, заснований цісарем Йосифом ІІ. У костелі уладжено бібліотечну салю (зал), й тут 16 листопада 1784 р. відбулася інавгурація нового університету. Саля була прибрана адамашковими котарами (портьєрами), портретом цісаря й мальовилами, що зображали університетські будинки.
В 1797—1804 рр. був в університеті окремий Український Інститут для богословів, на якому виклади велися в тодішній українській літературній мові. Другий поверх часткво займала гімназія, звана академічною. В 1805 р. університет перемінено на ліцей, в 1817 р. цісар Франц І відновивзнов університет. В 1848 р. під час революційних подій у Львові пожежа знищила університетські будинки. Особливо потерпіла бібліотека: з 50 000 томів врятовано ледве 13 000, пропало багато рукописів. Університет перенесено тоді на інше місце, а знищені будинки цісар Франц-Йосиф дарував львів'янам.

Зі збережених значних фрагментів Львівського університету, було здійснено перебудову з проектом Вільгельма Шмідта за участю Сильвестра Гавришкевича в 1851—1864 рр. В його трохи сухуватій архітектурі відбилися риси бідермайєрівського напрямку, поєднаного з елементами романтизму, що простежуються в аркатурному поясі і фланкуючих головний фасад вежечках.

У цьому будинку, зведеному на кошти українського населення, містився Народний Дім — найстаріша в Галичині культурно-освітня установа, створена в 1849 р. за ініціативою громадського діяча, члена Головної Руської Ради Льва Трещаківського. При Народному Домі існувала велика бібліотека і музеї, саля для вистав і різні товариства. В ньому деякий час перебував український театр "Руська бесіда", містилася перша українська академічна гімназія, а з 1930 р., після реконструкції бальних залів, проведеної архітектором Адамом Опольським, діяв Львівський театр розмаїтостей.

З цією пам'яткою пов'язана знаменна історична подія: 19 жовтня 1918 р. була проголошена Західно-Українська Народна Республіка, яку очолив Євген Петрушевич. З 1 листопада 1918 р. знаходився штаб організаторів Листопадового чину. В роки радянської влади тут містився Окружний будинок офіцерів, тепер — Кінопалац.
З початком ХХ ст. побудовано церкву Преображення в ренесанснім стилі.

Читайте також:
Заснування першого ВНЗ у Львові
Львівська політехнічна школа
Тут був музичний інститут, а не "конса"
Архітектурний ансамбль Львівської політехніки

Поділитися з друзями