Вічний мир між Річчю Посполитою та Московською державою

329 років тому, 2 лютого, на площі Ринок Ян ІІІ Собеський та московський боярин Шереметьєв написали умови Вічного миру, який пізніше став крахом для України. На той час місто Лева було одним із найпотужніших культурних центрів у володіннях Речі Посполитої.

Московська делегація, яка приїхала домовлятися з поляками, перебувала тут півроку, після чого письмово - разом із поляками - склала текст договору. Про події, що розгорталися у Львові під час обговорення договору між Річчю Посполитою та Московською державою, розповідає Ігор Федик, науковий співробітник дослідницького Центру національно-визвольного руху, член Спілки краєзнавців України.

- Чому польські та московські посли обговорювали умови договору саме у Львові?
- Львів - місто, яким можна було похвалитися перед сусідніми державами. Ян ІІІ Собеський, польський король, дуже любив місто Лева. Майже все своє життя він провів на Львівщині, маючи маєтки в Жовкві, Яворові, а ще в Олеському замку. Його дружина з дітьми теж жила у Львові. Тому він запросив саме сюди московську делегацію. Складати договір вирішив у палаці Корнякта, що на площі Ринок, бо це була найкраща міська архітектурна споруда.

- Про що йшлося в договорі?
- У Львові планувалося скласти умови та всі пункти договору між двома державами-агресорами. Йшлося про те, що Україну поділять на дві частини. Лівобережна, Київ та Сіверська земля разом із Черніговом відходили до володінь Московської держави. Польщі залишалася Правобережна Україна зі Львовом. Запорізька Січ переходила під спільне управління двох держав. Крім того, у договорі, що обговорювали у Львові, Москва зобов'язувалася розірвати всі угоди з турками та Кримським Ханством. У польському сеймі тривали гарячі дискусії щодо цього договору, адже Польща втрачала чимало частину українських земель. Після обговорення та розробки остаточного тексту Вічного миру представники склали присягу перед послами обох держав. Усе, що обговорили у Львові, втілили в життя 6 травня 1686 року в Москві підписанням Вічного миру.

- Чи були львів'яни під час складання договору?
- Точних даних про авторів договору, на жаль немає. Та керівництво міста обов'язково мусило бути на такій події, оскільки тут перебували представники двох великих імперій. Влада мала знати, яка доля чекає рідне місто.

- Що ця подія дала саме Львову?
- Після 2 лютого авторитет Львова різко зріс. Ширилися чутки, що в місті представники Московської держави були кілька місяців. Справді, сам Шереметьєв вивчав Львів. Кожного дня бояри милувалися архітектурою, а заодно перевіряли, чи міцні міські мури так як Львів можна захопити. Після зустрічі поляків із московськими послами відчутним було підвищення економічного рівня у місті Лева. Про нього частіше заговорили за кордоном, особливо в Московській державі. Та, на жаль, то були останні роки слави міста. Пізніше почалися напади шведів на чолі з Карлом ХІІ. І настав занепад Львова...

Читайте також:
Львів за часів Польщі та Речі Посполитої (1349—1772 рр.)

Поділитися з друзями