Пам'ятник королю Яну III Собєському на проспекті Свободи

На проспекті Свободи у 1898 р. відкрили пам'ятник королю Яну ІІІ Собєському, з нагоди 215-ї річниці переможної битви під Віднем, де війська союзних європейських країн, очолюване королем Яном ІІІ Собєським, розбило турецьку армію, яка після того вже перестала загрожувати Європі.

Cпорудження пам'ятника Яну III Собєському

Автором пам'ятника був скульптор Тадеуш Баронч, відливка моделі була здійснена віденською ливарнею Артура Круппа, роботи по спорудженню п'єдестала — скульптурна майстерня Юліана Марковського у Львові.

Бронзовий король у кунтуші, в шапці з пером та перначем у правій руці галопував над проспектом ще кілька років після ІІ Світової війни. Через подібність до київського пам'ятника Богданові Хмельницькому, висувалися навіть проекти переробити до 300-річчя "Возз'єднання України з Росією", яке гучно відзначалось у 1954 р., короля Яна на козацького гетьмана Богдана.

Однак пам'ятник не дочекався у Львові ювілею Переяславської угоди і в 1950 р. помандрував до Польщі, де зараз стоїть у Ґданську. Посеред клумби, на місці короля Яна ІІІ, перед Новим роком ставили головну міську ялинку.

Читайте також:
Король Собеський - не совєтський!
12 пам'ятників на проспекті Свободи

Поділитися з друзями