Перша братська школаУ кінці XVI і на початку XVII ст. в Малій та Білій Русі (тепер Україна та Білорусія) виникали і розвивались релігійно-національні організації православного населення міст — братства. Братства були виразниками протесту проти політики національного і релігійного пригноблення русинів (рутенів) і біло-русів з боку польсько-шляхетських правлячих кіл та католицької церкви.

Перше братство і його школа були створені у Львові в 1586 p. Найвпливовішими були Львівське і Київське братства, а створені братствами школи вели широку культурно-просвітницьку діяльність.
При Львівському Ставропігійному братстві з 1586 р. існувала школа, де учні вивчали різноманітні наукові дисципліни. За даними біографів у братській школі навчався майбутній митрополит Петро Могила. При братстві була бібліотека в якій містились твори різноманітних авторів і грецьких філософів, а також була бібліотека патріарха Фотія – одного з найосвіченіших людей свого часу. Очевидно, що саме у цій бібліотеці зберігався рукопис "16 Слів Григорія Богослова" датований 1616 роком. На даний час цей раритет знаходиться у Львівській університетській бібліотеці – єдиний екземпляр на всю країну.

Одним із найвідоміших фундаторів школи та братства (з 1585 р.) був князь Костянтин Острозький, засновник широковідомої однойменної Академії. Львівська братська школа славилась своїми викладачами та своїми високоосвіченими учнями і була найбільш відомою в Речі Посполитій серед православних братських шкіл про що свідчив і її статус – ставропігіальної.
Братство почало займатися освітньою діяльністю, яка вимагала заснування друкарні. До цього книжки друкувалися за кордоном. 1974-го широко відзначалося 400-річчя початку книгодрукування в Україні. Від діяльності Ставропігійського братства, яке у Львові було одним із найвідоміших, залишилася друкарня. У її приміщенні видавалася переважно художня література, 15 книг збереглося досі.
5 квітня 1708 року братство змусили прийняти унію. Папа римський Климент ХІ надав організації гарантію ставропігії. На базі існуючого братства 1788-го декретом цісаря Йосифа ІІ у Львові було створено Ставропігійський інститут, який крім школи утримував до 1939 року окрему бурсу.

Читайте також:
Ансамбль споруд Успенського братства

Поділитися з друзями