Перші винаходи та перемоги у Львові

Місто Лева від часів заснування було не лише центром торгівлі та міжнародних зв'язків. Тут бурхливо розвивалась наука і техніка.

Львів, без сумніву, - найбільш передове місто України в сенсі культурного та технічного розвитку. У XV столітті воно було найбільш цивілізованим містом на наших теренах. Тут жили та працювали науковці, торговці, культурні діячі з різних країн світу. Бо влада завжди заохочувала іноземців до життя у Львові та надавала їм численні привілеї. Приміром, першому війту міста німцеві Бертольду Штехеру подарували Винники. А саме його нащадок став ініціатором першого у Львові винаходу.
604 роки тому бургомістр Львова Петер Штехер проклав перший в Україні стаціонарний водогін. Провів його з керамічних труб із монастирського джерела на схилах Високого Замку. Наступна за хронологією подія, яка сталась вперше у Львові, – це підтвердження статуту Львівського братства 1586 року. Ці національно-релігійні громадські організації православних українських міщан мали право зверхності над іншими братствами та контроль за духовенством, у тому числі єпископами, а Львівське братство домоглося права ставропігії — непідлеглості місцевим православним єпископам.

Найбільшим винаходом Львова ХІХ століття вважається винайдення гасової лампи та гасового освітлення, що стало великим кроком уперед у поступі людства загалом. Знаємо, що 1853 року у Львові фармацевти Йоган Зег та Ігнатій Лукасевич винайшли першу у світі нафтову лампу. Цього ж року у Львові відкрили перше невелике нафтопереробне підприємство. А з прокладенням першої в Україні залізниці в нашому місті 1861 року розвиток науки у Львові посилився. Адже місто отримало сполучення з Європою — сюди приїжджало безліч іноземців.

117 років тому львів'яни мали змогу вперше позмагатись у футбольному турнірі. 14 липня 1894-го львівська команда "Сокіл" перемогла в матчі краківських суперників. Це був перший футбольний матч на теренах України. На згадку про цю подію маємо пам'ятник у Стрийському парку, де був перший стадіон, який мав трибуни на 7000 місць. Львову належить першість і в хокейному спорті. 1905 року в нашому місті відбувся перший хокейний турнір за світовим зразком. Матч провело Львівське товариство їзди на ковзанах, що діяло в місті з 1860-х років.

Читайте також:
11 історичних фактів Львова XIV—XV століття
26 цікавих фактів Львова у ХІХ століття
15 цікавих фактів Львова XVII—XIX ст.
Цікаві факти Львова ХХ ст. та початок ХХІ ст.

Поділитися з друзями