Перший день Другої світової війни у Львові (01.09.1939)

Львівський вокзал після бомбардування 1 вересня 1939 року

Першого вересня 1939 року о 11.30 на Львів впали перші бомби. Тоді ще ніхто не знав, що це початок Другої Світової війни.
76 років тому, у перший день Другої світової війни бомби впали на алеї Фоша (тепер вул. Чернівецька), поблизу вокзалу, де від бомбардування загинуло 6 і було поранено 11 осіб; на вул. Вярусув (тепер вул. Сміливих) від розриву бомби загинуло 2 людини; на вул. Лєщинськєго (тепер вул. братів Міхновських) поранено і вбито близько 40 осіб. Загалом у перший день війни від нальотів німецької авіації у Львові загинуло 83 і було поранено близько 100 мешканців.

У цей день, Німеччина напала на Польщу, бомбардувальники Люфтваффе бомбили Львів. Свій наступ німецькі льотчики розпочали із західної частини Львова. Спершу аби зруйнувати наземний зв'язок вдарили по міському вокзалу, одразу після нього знищили скнилівський аеродром. Місто не могло жодним чином опиратися авіоатакам. Німецькі льотчики скидали авіабомби вагою понад сотню кілограмів впродовж кількох діб, переважно місто атакували вночі.

Серед мільйона польських військових, 106-112 тисяч (за деякими оцінками до 120 тисяч) були українцями. У Вересневій кампанії 1939 року у боях проти нацистів загинуло близько 8000 українців-громадян Польщі.

Ось які повідомлення зі Львова у ті дні 1939 року вміщала на своїх шпальтах «Нью-Йорк Таймс»:
2 вересня. Німецька авіація бомбить Львів.
11 вересня. У газеті — велика фотопанорама задимленого Львова після німецького бомбардування, очевидно, з Високого Замку. Пишеться, що Львів готується до облоги. Населення копає траншеї. Бомбардування Львова продовжується. Сирени звучать майже цілий день. Львів'яни покликані захищати місто від німців голіруч, якщо треба. Львівське радіо перебите німецькими трансляціями. Польський уряд може переїхати з Любліна до Львова. Червона армія мобілізується на польському кордоні.
14 вересня. Німці за 50 миль від Львова. Німецькі бомби пошкодили водонапірну і каналізаційну систему в місті. Довгі черги на вулицях біля архаїчних ручних поршнів. Лікарі побоюються чуми. З ранку до вечора німецькі літаки літають над Львовом. Вчора Львів був підданий німецькому бомбардуванню 12 разів, сирени звучали безперервно. Багато частин міста у вогні. Польське населення Львова, що змирилося з поразкою, в чому вони звинувачують свій уряд, намагається бігти до Румунії. Вокзал переповнений. Ще пару днів назад Львів не мав хоч якоїсь протиповітряної оборони.
15 вересня. Дипломати нейтральних країн у Львові протестують проти німецьких бомбардувань цього міста. В результаті бомбардувань Львова 12 вересня багато хто був убитий і трупи було видно на площі Ринок. Після бомбардувань німецькі літаки опустилися на низькі висоти і відкрили кулеметний вогонь по міських натовпах...

Читайте також:
Початок історії. Столиця Галицько-Волинського князівства 1272 — 1349 рр.
Львів за часів Польщі та Речі Посполитої (1349—1772 рр.)
Історія Львова в часи Австро-Угорщини (1772—1918 рр.)
Польський Львів (1918—1939 рр.)
Російська окупація Львова у Першій світовій війні
Російська армія у Львові (1914 рік)
Російські війська на території Львова

Поділитися з друзями