Заснування першого ВНЗ у Львові

20 січня 1661 року польський король Ян ІІ Казимир надав Єзуїтській колегії у Львові "гідність академії і титул університету". Навчальний заклад здобув право викладати університетські дисципліни, присуджувати ступені бакалавра, магістра чи доктора. Святкуватимуть ювілей упродовж року аж до 11 жовтня - Дня університету.

у ХХ столітті тривала запекла дискусія щодо дати заснування університету. Ці суперечки між окремими істориками тривають і досі. Річ у тім, що 1661 року Єзуїтська колегія отримала статус університету. Цей заклад пропрацював до 1773-го. А 1784 року вже австрійська влада відкрила Йосифійський університет у Львові, та підвалинами для нього стали єзуїтські практики. Дискусія ж відбувалась під час так званої боротьби з поляками за український університет у Львові. Буквально всі професорські сили України на чолі з Михайлом Грушевським запевняли, що заклад існує з 1784 року, бо вони не хотіли визнавати, що його заснував польський король. Ми ж відштовхуємось від 20 січня 1661 року, коли польський уряд надав привілей, після чого у Львові й постав перший університет.

Польський король, відповідно до Гадяцької угоди, обіцяв відкрити в Україні дві вищі школи-академії, які матимуть ті ж права, що й Краківський університет: Львівська братська школа чи єзуїтська. На той час єзуїти були сильнішими та впливовішими. У привілеї Яна Казимира читаємо: "Ми з легкістю та радістю в душі вирішили, що Львівській колегії товариства Ісуса, достойні статусу Академії, надаємо статус університету - і хай так буде навіки".

Університет був розташований у центрі міста, поблизу тодішньої Краківської вулиці. Тепер це вулиця Театральна, де функціонує сучасна Львівська середня школа №62. Навчальний заклад будував і купував нові приміщення, мав свою бібліотеку, найбільшу в місті друкарню. Навчання проводили за програмою єзуїтських шкіл, що були розроблені наприкінці XVI століття. Було два факультети - філософський і теологічний. Більшість спудеїв - діти польської шляхти. До слова, навчався в Єзуїтській колегії і Богдан Хмельницький. Його вчив відомий провідник Анджей Гонцель-Мокрський.
Уже на другому історичному етапі, що починається з 1784 року. Тоді Йосифійський університет (така була його назва) мав чотири факультети. Керував ним сенат, до складу якого входили ректор, декани те сеньйори, тобто найстаріші за віком і стажем професори. Тоді ж запровадили стипендії на нарахування яких давали гроші приватні особи. Важливо згадати, що доступ до освіти був обмежений - навчалися лише чоловіки.

Читайте також:
Львівська політехнічна школа
Народний Дім на місці першого львівського університету
Тут був музичний інститут, а не "конса"
Архітектурний ансамбль Львівської політехніки

Поділитися з друзями