Перший міський арсенал Львова

Міський арсенал, який знаходиться на вулиці Підвальній, 5 був збудований на кошти міщан, на відміну від королівського арсеналу, що зводився коштом короля. Він збудований у південно-східному куті старого міста між кріпосними мурами. Західною стіною для нього послужив оборонний мур XVI ст., завдяки чому він зберігся майже у первісному стані разом зі слідами машикулів; з торців примикали вежі цехів львівських ремісників, в одній із яких у часи середньовіччя мешкав міський кат. Перший арсенал існував на цьому місці вже у 1430 р.; другий, збудований тут же у 1555—1556 рр. під керівництвом майстра Івана Лиса, був знищений пожежею 1571 р. Арсенал, який бачимо сьогодні, реконструйований у 1574—1575 рр. за участю львівських будівничих Павла, Гануша та Себастяна. Під час нападу шведів на Львів у вересні 1704 р. споруда арсеналу була спалена і зруйнована, а через два роки відбудована.

Міський арсенал — це триповерхова, прямокутна в плані будівля, довжиною 53 м, яку з торців замикають оборонні вежі Шевська (від вул. Братів Рогатинців) та Токарів і Поворозників (від вул. Руської). Сім масивних квадратних стовпів ділять перший поверх на дві анфілади, перекриті хрестовими склепіннями. Зовні арсенал має суворий, похмурий вигляд. Але він не завжди був таким. Епоха, коли він будувався вимагала естетичного осмислення кожної споруди чи деталі, навіть чисто утилітарного призначення — як ця або інші оборонні об'єкти. З актових книг Львівського магістрату відомо, що арсенал був оздоблений живописними і скульптурними зображеннями і зовні, і всередині. На південній стіні Міського арсенала в нішах були розташовані бюсти інженерів-фортифікаторів, генералів Кшиштофа Арцішевського та Павла Гродзіцького. Сучасний вигляд пам'ятка отримала в перших роках ХІХ ст. під час її перебудови на тюрму, а відтак — на військовий склад.

З 1582 р. при Міському арсеналі (зі сторони вул. Братів Рогатинців) існувала людвисарня для відливання гармат, споруджена будівничим Себастяном Мочигембою. Відоме ім'я одного з міделиварників того часу — Данила Кеніга, який разом з помічниками відливав гармати, кулі, дзвони, різноманітне знаряддя. Другий поверх арсеналу служив шпихліром для сховища зерна. Тепер Міський арсенал належить Львівському історичному музеєві: тут у 1981 р. після реставрації відкрито Музей зброї "Арсенал". За проектом львівських архітекторів-реставраторів Андрія Новаківського та Ганни Новаківської реконструйовано Шевську вежу з фрагментом міської оборонної стіни.
У мурах цього арсеналу по 1768 р. тримали гайдамаків, засуджених на кари; комендант міста Коритовський уживав їх до будови своєї кам'яниці в Ринку; звідси арсенал називає дехто "гайдамацькою тюрмою". У 1799—1800 рр. після знесення міських мурів з боку монастиря кармелітів на стіні розміщено картуші із гербами міста (1665), герби Собеських та Яблоновських. В листопаді 1918 р. були тут склади Української Харчевої Управи — ціле Підвалля щодня займали підвали селян, що звозили туди бульбу, капусту й інші провіанти, давно не бачені у такій кількості в голодуючим австрійськім Львові.

Читайте також:
Королівський арсенал

Поділитися з друзями