Пивовар Роберт Домс

Сьогодні у Львові часто можна почути ім'я Роберта Домса. Львів'яни шанують і люблять цього легендарного підприємця, мецената, громадського діяча, і, до речі, самого відомого власника Львівської пивоварні XIX століття.

Завдяки Домсу у Львові почала активно розвиватися нафтова і харчова промисловість. Уже в 1850 році з легкої руки пана Домса на вул. Клепарівській працювало 16 парових млинів, пекарня і відома Львівська пивоварня, яка варить пиво й донині.Роберт Домс не був засновником найдавнішого українського пивоварного підприємства - Львівської пивоварні. Її історія почалася ще в далекому 1715 року, а відомий львівський підприємець придбав її в 1863-му. Для пана Домса пивоваріння було спочатку, швидше, захопленням, справою для душі, аніж вигідним бізнесом. Але незабаром, завдяки підприємницькому таланту, вимогливості й пристрасті до пінного напою хобі Роберта Домса стало приносити йому прибуток. Саме Домсу судилося стати найвідомішим власником Львівської пивоварні і вивести виробництво на якісно новий рівень, тому львівське пиво знають і поважають донині.

Пан Домс був справжнім експертом своєї справи. Його згадують як вимогливого підприємця, який цінував пивні традиції, накопичені роками на пивоварні, і прагнув до вдосконалення виробництва кожен день. Саме тому він багато подорожував Європою, яка завжди славилася своїми традиціями пивоваріння, і відвідував різні пивні регіони в пошуках унікальних та оригінальних сортів пива. Колекціонувати пивні рецепти було його справжнім хобі і пристрастю. Кращі з них він привозив до Львова і там, на Львівській бровані, під його наглядом львівські пивовари з усією душею і майстерністю відтворювали легендарні європейські смаки. Збереглися спогади сучасників про те, що Роберт Домс щодня особисто дегустував свіжозварене пиво з 10-літрової «гальби».

Сьогодні Роберта Домса згадують у Львові не тільки як відомого пивовара і підприємця, але і як людину з великим серцем - мецената і благодійника. Саме завдяки йому в цьому стародавньому місті з'явився благодійний фонд, під патронатом якого було відкрито Притулок для Митців і Літераторів. Згідно зі статутом фонду, до притулку брали збанкрутілих підприємців і купців, а також старих і хворих діячів культури й мистецтва: художників, архітекторів, акторів, письменників, художників, скульпторів.

Вулицю у Львові, на якій був розташований притулок, після смерті Р.Домса у 1895 році було названо його іменем (з 1991 року вулиця носить ім'я львівського скульптора П.Войтовича, який помер у притулку ім. Домса).

23 квітня (за старим стилем) 1893 року в газеті «Діло» (№ 89) з'явилось повідомлення про смерть одного з найвпливовіших та найзаможніших громадян Львова: "Роберт Домс, один з найбільших промисловців Галичини, президент Львівської торгівельної і промислової палати, власник млину парового і броварні у Львові, нафтових копалень і рафінерій у Бориславі, помер вчора у Львові від запалення легень на 79 році життя. Він заснував у Львові притулок для літераторів, артистів і купців. Похорон відбудеться в суботу пополудні."

Джерело: lvіvskе.соm

Читайте також:
Життя перших львівських броварів
Найромантичніша легенда Роберта Домса і Зосі

Поділитися з друзями