Площа Ринок, 3. Кам'яниця Убальдіні

З XVI ст. цією старою двоповерховою кам'яницею володіла родина Вільчків. У 1580 р. львівський райця Валентин Вільчек передав третину кам'яниці своєму зятеві, чоловікові доньки Анни — Урбано делла Ріпа Убальдіні.

Потім власниками частин кам'яниці були родини Бзовських, або Бжоських, Лискевичів. З 1719 р. новими господарями кам'яниці стає родина магнатів Жевуських. Власник маєтків з Роздолі Міхал Жевуський вирішив перебудувати кам'яницю і створити тут собі розкішну резиденцію. Після його смерті у 1770 р. будівництво продовжила дружина Францішка. Роботи в кам'яниці продовжувалися до 1775 р. У 1823-му кам'яницю успадковує родина графів Лянцкоронських, а у 1834 р. її купує граф Станіслав Скарбек, творець Нового міського театру, який жив тут до 1840 року. Потім власниками були: Томаш Ріцці у 1871 р., Леон Казимир Ріцці у 1916 р., Давид і Леа Касслер у 1934 р.


Кам'яниця Убальдіні одна з небагатьох, що зберегла свої архітектурні форми в незмінному вигляді. Це типова пам'ятка стилю бароко, у якій гармонійно поєднались архітектура та скульптурний декор, і синтез проявився тут у всій красі. Нижній ярус, що обличкований тесаним камінням, балкон з кам'яним атлантами в образі лицарів служать основою для трьох верхніх поверхів, увінчаних на аттику скульптурною групою. Ця група є другим після балконних скульптур акцентом фасаду і його композиційним завершенням. Завершує чотириповерхову скульптурна група "Слава" роботи Ф. Олендзького, яка простояла на аттику під вітрами та дощами понад 230 років.

Читайте також:
Історія Чорної кам'яниці на площі Ринок
Ансамбль площі Ринок

Поділитися з друзями