Початок існування львівських листівок

Мистецька галерея Гері Боумена відкрила унікальну виставку львівських поштівок з колекції відомого вітчизняного збирача Олександра Коробова, присвячену 120-річчю ілюстрованої поштової листівки – безцінного матеріалу, своєрідного підручника іконографії Львова початку ХХ ст.
Адже сьогодні панорамні львівські поштівки виконують функцію своєрідного вікна в минуле, певним чином вгамовуючи цікавість до минулого Львова всіх, хто цікавиться історією міста та захоплюється урбаністичною фотографією.

За словами львівської мистецтвознавці Ірини Котлобулатової, цей оригінальний винахід генерального поштмейстера прусського короля Вільгельма І - Хайнріха фон Стефана, який першим запропонував проект відкритої кореспондентної картки, був симптомом цивілізаційних змін на зламі ХІХ і ХХ століть. Адже вперше приватна кореспонденція отримала відкриту форму. З невеликими змінами ідея була втілена в життя та впроваджена у вжиток в 1870 р. – на території північної Німеччини, а в 1874 р., після утворення Всесвітнього Поштового Союзу, поштові картки було запроваджено й в міжнародний обіг. Один бік картки призначався для розміщення адреси, а другий – для короткого повідомлення. Відтак поштівка стала своєрідною смс ХІХ ст. - новою формою кореспонденції.

Точна дата появи першої ілюстрованої картки в Галичині наразі не встановлена, а найстаріші існуючі поштівки з видами Львова типу «Gruss aus…»/«Привіт з…» пов'язані із Загальною крайовою виставкою 1894 р. у Львові, коли за п'ять місяців роботи її відвідали 1 200 000 осіб, що в десять разів перебільшило населення тогочасного Львова. Отож від 1894 р. поштівки з видами Львова стали неодмінною приналежністю культурного середовища; кількість видавництв майже щороку збільшувалася. Майже 70 видавництв – австрійських, польських, чеських, українських тиражували зображення міста, використовуючи великий потенціал як львівських, так і позамісцевих фотомайстрів, збагачуючи візуальний образ Львова. Серед різноманіття сюжетів, представлених на поштівках, насамперед вирізняються визначні споруди Львова – адміністративні, релігійні, фінансові, навчальні заклади, музеї, а також загальні краєвиди міста, вулиці, парки, пам'ятники, стадіони, лікувальні заклади, виставки. Присутні на старожитніх львівських листівках і події І світової війни, інтер'єри кав'ярень та ресторанів. Є тут і рекламні поштівки, дохід від яких призначався на розбудову міської інфраструктури. Відтак, завдяки вигадливості видавців, які намагалися догодити покупцям, тепер і бачимо велику кількість оригінальних видань – нічних видів, зимових, прикрашених віньєтками та малюнками.

Читайте також:
Львівська філателія
Поштівки старого Львова
Австрійські та російські поштівки у 1914 р.

Поділитися з друзями