Польське радіо в Стрийському парку

Офіційно перша передача голосу за допомогою радіохвиль відбулася 24 грудня 1906 року. Так почалася епоха голосового радіомовлення. Проте серйозний поштовх до свого розвитку радіо отримало в 1920-х роках, з появою підсилювачів на електронних лампах. Одна за одною на карті світу починають з’являтися радіостанції. Одного дня своє радіо народжується і у Львові.

Історія львівського радіомовлення розпочалася не з будівництвом телевежі на Високому Замку, а значно раніше - у 1930 році. Перша львівська радіостанція була польською. Спершу Polskie Radio Lwów розмістилося в орендованому центральному павільйоні Східних Торгів, що у Стрийському парку. В приміщенні знаходилася як студія так і передавальне обладнання, монтаж якого тривав протягом тижня і завершився 10 січня 1930 року. В цей же день було проведено короткий пробний ефір. Регулярні програми Львівське радіо почало транслювати з 15 січня 1930 року на частоті 795 КГц.

Потужність передавача на той час була невеликою - 1,7 КВт., мовлення відбувалося за розкладом 1745 - 2000. Спочатку радіостанція працювала як ретранслятор загальнопольських програм до яких додавалися власні рекламні блоки. Власні програми з’явилися трохи пізніше. Вже наступного 1931 року покращилося технічне оснащення львівського радіо. Ввели в дію новий передавальний центр потужністю 16 КВт, який було збудовано в кінці сучасної вулиці Івана Франка, поруч зі Стрийським парком. А студія переїхала в нове приміщення за адресою вул. Баторія 6 (сучасна Кн. Романа). В цьому будинку і зараз перебуває Львівське обласне радіо.

Зараз далеко не кожен знає про Polskie Radio Lwów, але багатьом львів'янам знайомі імена Щепко (Szczepko) і Тонько (Tońko). Під цими псевдонімами працювали Генріх Воґельфанґер і Казимир Вайда - популярні ведучі програми Wesoła Lwowska Fala (Весела львівська хвиля), "правдиві батяри", герої не тільки радіоефірів, але й кінокомедій того часу, в яких вперше прозвучала популярна і сьогодні пісня "Тільки у Львові" (Tylko we Lwowie). Весела львівська хвиля була мабуть найпопулярнішою програмою Львівського радіо не тільки у Львові, а й в усій Польщі.

Сьогодні на місці, де стояли польські радіовежі, знаходяться житлові будинки. Також немає жодних слідів від павільйонів Східних Торгів у Стрийському парку.

Джерело: nоtatnyk.оrg

Читайте також:
Крайова виставка у Стрийському парку
Виставковий павільйон у Стрийському парку

Поділитися з друзями