Полтва на вулиці АкадемічнійКолись цією вулицею, що була у Львові найелегантнішою, текла річка. Біля місця, де зараз є пам'ятник Михайлові Грушевському, потоки Сорока (витікав з-під Вулецьких горбів) та Пасіка (починався на схилах Погулянки) зливались у річку Полтву.
Тут через ріку перекинули місток із фігурою святого Яна Непомука. У ХІХ ст. колишню Грабарську вулицю назвали вулицею Святого Яна. Після 1848 року до колишньої єзуїтської колегії на вулиці Миколая (тепер Грушевського) перенесли Львівський університет цісаря Франца І. Тож вулиця почала набирати принципального вигляду.

Першим кроком грандіозного проекту, здійсненим 1879 року під керівництвом будівничого Флоріана Ундерки, було перекриття річки Полтви на двох відрізках – поблизу нинішнього театру Марії Заньковецької та на проспекті Шевченка. Лише у 1885 році, після кількарічних підготовчих робіт, було засклеплено перші ділянки на вулиці Академічній (нині-проспект Т.Шевченка). Для здійснення цього додатково було перекрито притоковий потік Пасіка на нинішніх вулицях Фредра та Саксаганського.

Після засклепіння Полтви на вул. Академічній, в її кінці утворилася невелика площа. На вулиці почали з'являтися стильові будівлі, що замінювали стандартні чиншові кам'яниці. З правого боку — сад, в якому ще існує палац родини Фредрів, з меморіальною дошкою графа Александера Фредра, львів'янина, видатного польського драматурга, почесного громадянина нашого міста. Перед І Світовою війною спадкоємці Фредра продали ці земельні ділянки під забудову — так виникли вулиці Лозинського та Сенаторська (нині вулиці Герцена та Стецька). На розі цих двох вулиць коштом колишніх власників у 1906 р. за проектом А. Захаревича збудовано студентський гуртожиток — Академічний дім ім. А. Міцкевича.

Джерело: роstuр.brаmа.cоm; tvоеmіstо.tv

Читайте також:
Фотографії теперішньої Полтви
Де протікала львівська річка Полтва
Хроніки львівської Полтви
Оперний театр на річці Полтві

Поділитися з друзями