Пострах усього міста

У Львові, як і по всій Галичині, був запроваджений жорстокий окупаційний режим. Поліційну службу безпеки німців тоді очолив такий собі Катман - пострах усього Львова, як його називали. Катман ще зажив слави найжорсткішого німецького ката. Командування цих сил було на площі Григоренка, а гестапо розмістилося в будинку, де тепер Служба безпеки України у Львові. Основним завданням окупантів була боротьба з будь-яким підпіллям. Євреїв на той час уже майже всіх розстріляли, і німці взялися за український рух опору.
Якось німецька поліція напала на штаб ОУН, який містився на сучасній вулиці Філатова,7. Того дня там перебували найвідоміші постаті в історії ОУН, зокрема керівник похідних груп Дмитро Маївський. При самозахисті Маївський застрелив двох німецьких офіцерів. І тоді гестапо стало перевіряти кожен закуток Львова. Гестапівці жорстоко помстилися за своїх: розгромили друкарню та заарештували 28 молодих оунівців, а через кілька днів, 4 грудня - і їхнього ватажка, Ярослава Старуха. Це він збирав молодих оунівців і з ними планував спротив німцями. Через кілька днів їх розстріляли на Кортумовій горі...

Розстрілювали наших молодих хлопців по цілому Львові, бувало, що навіть у центрі міста. Та улюбленим місцем для німецьких "кривавих забав" стала Кортумова гора. Вона названа на честь пана Комута, який збудував на схилі маєток і висадив парк навколо нього - там, де тепер Янівське кладовище.
У ті дні розстріляли 150 оунівців у Дрогобичі та кілька десятків - у Чорткові (Тернопілля). А у Львові, крім 28 оунівців, німці позбавили життя ще тисячу патріотів. Того року Львів став найнебезпечнішим місцем перебування для українських націоналістів.

Читайте також:
Тут поховані Орлята
Поховання на Личаківському цвинтарі
20 фотографій на території Личаківського цвинтаря
Старе єврейське кладовище

Поділитися з друзями