Сакральна пам'ятка Львова. Каплиця Боїмів


Цінна пам'ятка ренесансного будівництва у Львові — каплиця Боїмів, споруджена в 1609—1615 рр. на замовлення львівського купця Георгія Боїма. Припускають, що архітектором і скульптором був уродженець міста Вроцлава — Андрій Бемер. Спершу, в 1609—1615 рр., було збудовано основний об'єм каплиці; потім, у 1611—1615 рр.,— оздоблено кам'яною і стукковою різьбою західний фасад та інтер'єр. Автори різьблення — Ян Пфістер, Гануш Шольца та Андрій Бемер.
У планувально-просторовій композиції будівля являє собою куб, завершений ренесансним куполом на восьмерику, що зближує її з українською монументальною архітектурою. Головний фасад каплиці дещо перенасичений білокам'яною різьбою, яка суцільно заповнює всю площину стіни, нагадуючи таким композиційним вирішенням іконостаси українських церков. Бічні фасади декоровано лише пілястрами та пишним, різьбленим у камені антаблементом. Тема "Страстей", втілена у різьбі другого ярусу головного фасаду каплиці, продовжується і в сюжетних композиціях вівтаря. В них відбився есхатологічний зміст основного ідейного задуму цієї пам'ятки як усипальниці.
Як і фасад, інтер'єр вражає багатством рельєфів і скульптурного декору. В рельєфах відображені сюжети Старого і Нового завітів. Центральна композиція вівтаря — "Моління про чашу", що є його смисловим акцентом. Завершення вівтаря зливається з кесонованим куполом. У кесонах вміщено зображення пророків, картуші та символічно-алегоричні постаті; на стіні справа — алебастровий епітафійний портрет Зигмунта Брестлера, зятя фундатора каплиці, та скульптурна група "Пієта" роботи Яна Пфістера. Привертають увагу також гарні, з соковитою мальованою орнаментикою лави по обидві сторони вівтаря, виконані близько 1736 року.
Цінними пам'ятками мистецтва є два фрескових портрети XVII ст.— Георгія Боїма та його дружини Ядвіги (на східному фасаді, від вулиці Галицької), а також (на північній стіні) рельєф з Юрієм Змієборцем, патроном фундатора.
Хоча каплиця в цілому є пам'яткю ренесансної архітектури, проте в її декорі позначились риси північного маньєризму, що пояснюється участю у будівництві Андрія Бемера.


Читайте також:
Таємниця Боїмів
Історичні моменти Латинського кафедрального собору
Хто такі Кампіани і як вони розбагатіли. Каплиця Кампіанів

Поділитися з друзями