Синагога "Золота Роза"

В південно-східному куті середмістя проживала єврейська громада. Квартал формувався при нинішній вулиці Федорова (між вулицями Староєврейською та Руською). Ця частина мала свою назву — вулиця Жидівська. З західного боку квартал закінчувався високим муром при вулиці Сербській.

Серцем кварталу була синагога. Певний час у невеличкому єврейському кварталі їх було аж дві. Стара міська божниця стояла якраз напроти арсеналу з 1555 до 1798 року. Відомо, що будівля була кам'яна, невеликих розмірів. Тому в 1580 р. голова єврейської громади Ісак Нахманович викупив у міста площу і побудував на цьому ґрунті власний будинок (вул. Федорова, 27) та приватну родинну синагогу. Синагога дістала назву "Турей Захав" або "Золоті ворота". Саме на ділянку в єврейському кварталі зазіхали ченці-єзуїти. Євреї відстояли свою божницю. За легендою цьому сприяла невістка Нахмановича Роза. Чи то від її імені, чи від великої мозаїчної розети, викладеної на підлозі храму, в народі синагогу назвали "Золота Роза".

"Золоту Розу" збудував архітектор Павло Щасливий в 1582 р. В інтер'єрі синагога мала чотирикутний зал з готичними склепіннями, прикрашений ренесансовою скульптурою та вівтар при східній стіні у вигляді кам'яного багатоярусного порталу. Споруда була цікава тим, що при готичних конструкціях мала ренесансову декорацію. Ще довший час після смерті Нахмановича синагога належала його спадкоємцям, тільки в 1604 р. вона стала головною міською єврейською божницею. В ній знаходились книги хронік общини, тора і скарбниця. До неї перенесли кагальний суд, школу і бібліотеку.

Синагога була духовним осередком жидівської дільниці. Тут відбувалися не тільки молитви, але й всякі збори й наради, вибори старшини, тут відбувався жидівський суд, — засуджені відбували кари у в'язниці при синагозі.

Отже, у невеличкому щільно забудованому кварталі стало дві синагоги: Стара та "Золота Роза". В 1799 р. на місці Старої побудовано Велику міську синагогу. Її назва відповідала розмірам: це була досить масивна споруда. Обидві святині зруйновані в часи Другої світової війни. По Великій не залишилося навіть сліду, а від чудової ренесансної божниці зберігся фрагмент її північної стіни, дбайливо відновлений і законсервований реставраторами.

Крім житлових будинків та синагоги у єврейському кварталі були шпиталь, лазня, дім мудрості Бет Гамідраш, цвинтар та торгові ятки.

Читайте також:
Львівський єврейський квартал
"Червоні ліхтарі" у Львові
Фотографії закритої вулиці І. Федорова

Поділитися з друзями