Сколівські Бескиди


Сколівські Бескиди — національний природний парк, який було створено 11 лютого 1999 року. Парк створено з метою збереження, відтворення і раціонального використання ландшафтів західної частини Українських Карпат з типовими та унікальними природними комплексами.
Знаходяться Сколівські Бескиди в межиріччі річок Стрия, Опору та Мизунки на півдні Львівщини та на сході Івано-Франківщини. Сусідніми територіями, які межують зі Сколівськими Бескидами є Передкарпаття, Верхньодністровські Бескиди, Стрийсько-Сянська Верховина та Ґорґани. Відділяє Ґорґани від Сколівських Бескидів вже згадувана ріка Мизунка.

Сколівські Бескиди складаються із кількох хребтів: Орівський, найвища гора – гора Цюхів Діл (942 м), Сколівський, найвища гора – Ключ (929,7 м), Парашка, найвища гора – Парашка (1268,5 м), Зелем’янка, найвища гора – Маґура (1362 метрів), а також Рожанка та Береговий хребти.
Найвищою горою є Маґура, розташована на межі Львівщини та Івано-Франківщини. Гора до вершини є повністю вкрита лісом, звідси й походить її назва. Однією із наймальовничіших та найпопулярніших серед мандрівників гір у Сколівських Бескидах є Парашка, найвища гора Львівщини, що знаходиться повністю в області. Розташована вона у Сколівському. Вершину Парашки увінчує хрест, а на схилі встановлений пам'ятний знак в честь Параски, дочки князя Святослава Володимировича, сина Володимира Великого. За переказами вона була вбита на горі дружинниками Святополка Окаянного. А передувала цій події битва біля Сколе між військами Святослава та Святополка.

Багато видів тварин та рослин занесено до Червоної книги України. Сколівські Бескиди вкриті буковими та смерековими лісами й луками. Нерідко можна зустріти великих хижаків – бурих ведмедів, вовків та рись. Особливо їх слід стерегтися в період вигодовування малюків. Крім великих хижаків тут можна також часто натрапити на оленя благородного, кабана дикого, лісову і кам'яну куниць, борсука, горностая та лісового кота. Не так давно з Біловезької Пущі сюди було завезено зубрів, які дали потомство.
У м. Сколе на території колишнього маєтку барона Гределя ростуть тюльпанові дерева. Рано на весні з-під снігу з’являються фіолетові квіти шафрана Гейфеля, трохи пізніше зацвітають білоцвіт весняний, підсніжник білосніжний.
Мандруючи цією частиною Карпат можна відвідати ще декілька дивовижних місць, таких як Скелі Довбуша, водоспади Кам’янку та Гуркало та Мертве Озеро.

Унікальним місцем на території Сколівських Бескидів є залишки давньоруської наскельної фортеці Тустань, початки якої відносять до IX ст., коли вона була одним із центрів племінного об’єднання білих хорватів. Згодом вона увійшла до складу Київської Русі після підкорення Володимиром Великим згаданих племен. Фортеця охороняла кілька карпатських перевалів, соляний шлях із Дрогобича до Угорщини та одну із віток Великого шовкового шляху і служила митницею.

Читайте також:
Свірзький замок на Львівщині
Історичні околиці Львова. Село Підгірці
Єзуїтський парк
Погулянка очима мандрівників

Поділитися з друзями