Собор святої Ельжбети

Історія храму почалася у 1894 році коли був створений комітет будівництва костелу в Городоцькій дільниці. Тоді ж за згодою цісаря комітет отримав безкоштовно ділянку на площі Кропивницького, до якої докупили в 1898 році сусідні земельні ділянки.

У 1902 — 1903 рр. був проведений архітектурний конкурс проектів майбутнього костелу. Для реалізації обрано проект галицького архітектора Теодора Маріана Тальовського.
З вересня 1904 р. розпочалися земляні роботи, а 15 жовтня 1905 р. було освячено наріжний камінь майбутнього костелу. Будівельні роботи були завершені у 1911 р, хоча роботи з його оздоблення проводилися ще у наступних десятиріччях. Будівництво обійшлося у 1,5 млн корон.

Храм є тринавною базилікою завдовжки 60 м з трьома вежами зі стрілчастими готичними шпилями. Дві вежі фланкують головний західний фасад костелу. Найвищу третю вежу (до 85 м) збудовано з північної сторони. Хрещаті неоготичні склепіння влаштовані на п'яти парах стовпців, які розділяють нави костелу. При північн-західному куті костелу була встановлена скульптура Св. Єлизавети роботи Тадеуша Блотніцького.

Західний фасад прикрашає заглиблений портал головного входу з великою розетою. Над порталом встановлена скульптурна композиція "Розп'яття з Пристоячими — Божою Матір'ю та Св. Іваном-Євангелистом", створена в 1911 р. Головний вівтар костелу виконаний у 1930 — 1934 рр. в стилі ар-деко з мармуру та алебастру. Його завершує багатоярусний балдахін, виконаний у геометричних "кришталикових" формах.

З обох боків вівтаря були влаштовані каплиці. Ліворуч — Св. Губерта, оздоблена у 1924 — 1927 рр. в стилі ар-деко. Праворуч від вівтаря у 1936 — 1937 рр. оздоблено каплицю Найсвятішого Серця Ісуса за проектом Вінцента Вітольда Равського ІІІ.

У 1926 р. найвищу вежу прикрасив годинник, а в 1926 р. в костелі встановили орган, який був знищений у другій половині ХХ століття. В 1946 р. костел закрили. За радянських часів тут був склад кондитерської фірми "Світоч". З 1991 р. це церква св. Анни та Єлизавети УГКЦ. В 1994 р. на найвищу вежу повернувся хрест, скинений звідти на початку 1970-х.

Джерело: І. Мельник "Краківське Передмістя"

Читайте також:
Барочний ансамбль Львова. Собор святого Юра
Історичні моменти Латинського кафедрального собору

Поділитися з друзями