Таємниця Боїмів

"Перехожий, зупинись і подумай, чи твоє страждання є більшим, ніж моє", - ці слова латинською виписані під двометровю скульптурою задумливого Ісуса на даху відомої пам'ятки.
Каплиця Боїмів привертає увагу кожного, хто побував у Львові.

Хто були ці люди? Ким на той час були Боїми для Львова?
Немає однозначної відповіді дослідників щодо походження відомого купця Георгія Боїма, який приїхав до Львовау XVI столітті з Угорщини. Припускаю, що у місті Лева його родина мешкала на вулиці Шевській. Відомо із численних архівних матеріалів, що Георгій Боїм був протестантом, допоки не приїхав у наше місто. Тут він прийняв католицизм. Та чи навернувся щиро, чи для того, щоб бути тут патрицієм і комфортно почуватися в католицькому світі, - невідомо. Можливо, каплицею він хотів кинути виклик тогочасному суспільству. Адже і в ті часи будівля теж привертала увагу всіх.
У каплиці Боїмів відправляли службу переважно за упокій. У криптах усипальниці спочили три покоління Боїмів, усього - 14 членів родини. Та австро-угорська влада на початку ХІХ століття перенесла всі поховання з центральної частини міста на нові львівські цвинтарі. І де саме перепоховані Боїми - невідомо.

Хто був архітектором каплиці?
Найбільш огрунтована та поширена версія, що будівничим каплиці був німецький архітектор Андрій Бемер, який в ті часи побудував декілька споруд у Львові. Зводили каплицю поблизу Львівської катедри в 1609-1615 роках, на території тогочасного міського цвинтаря. У каплиці зображено сюжет старозавітного жертвоприношення ягняти. А Тайна вечеря та Розп'яття Ісуса в іконостасі представлені не в центрі каплиці. Ймовірно, коли компонували інтер'єр, у це закладали глибокий зміст. Та для наших сучасників він залишається загадкою...

Чи змінився інтер'єр каплиці з того часу?
Раніше усипальниця була не темною і сірою, а кольоровою, бо всі фігури роззмалювали - і зовні,і всередині. Червоні плащі, намальовані обличчя та ноги... Уявіть собі тільки, яка гарна вона була! Вхідні двері у каплицю замінили на початку ХІХ століття. Але ковані елементи - замок, ручка, оздоблення - оригінальні, перенесені з первісних дверей на нову дерев'яну основу.

Чи правда це, що під каплицею є таємний хід?
Навіть якщо такий хід й існував, родина Боїмів не могла ним користуватися, адже під землею були крипти з похованнями. Сморід мав би заповнити підземний хід, і це унеможливлювало б пересування по ньому. До того ж останні археологічні дослідження виявили, що крипти під родинною усипальницею Боїмів були ще до її побудови, під іншою, попередньою спорудою.

Читайте також:
Сакральна пам'ятка Львова. Каплиця Боїмів
Історичні моменти Латинського кафедрального собору
Хто такі Кампіани і як вони розбагатіли. Каплиця Кампіанів

Поділитися з друзями