Церква Вознесіння Господнього на Старознесенській

На початку ХХ ст. через залізничну колію спорудили міст, який зв'язав Нове Знесіння з вул. Старознесенською. Внизу розбудували півциркульне локомотивне депо Підзамче з обертовим колом для паровозів, зруйноване у роки Другої світової. Вище, між вулицями Старознесенською та Заклинських, збудували скляний завод з водогінною вежею, що нагадує середньовічну вежу-донжон. За заводом "Галичскло" можна перейти вузьким, малопомітним переходом на вул. Заклинських, а можна далі рухатися вул. Старознесенською, забудованою невеликими садибними будинками. Про старі часи нагадують будинки при Старознесенській, 44, 46, 48, 50, 52, 64, 66.
Кульмінацією Старого Знесіння залишається церква Вознесіння Господнього. В 1604—1605 рр. збудований на Знесінні нову дерев'яну церкву, яку спалили татари під час облоги Львова 1648 р., забравши до неволі багатьох мешканців села. Відновлена дерев'яна церква Вознесіння простояла до 1901 року. "Цінна перла своєрідної церковної архітектури була на Знесінні, й сьогодні мусимо жаліти, чому досі не зберегли цієї найстаршої дерев'яної церкви в околиці Львова й заступили її мурованою, на вид якої, за словами Януша, трудно позбутися відрази, а щонайменше незадоволення",— писав М. Андрусяк.

У 1901 р. на місці дерев'яної церкви збудували муровану церкву Вознесіння Господнього при вул. Старознесенській, 23. Архітектурний стиль церкви поєднує неоромантизм з неоготикою. Рустована кладка стін, романські колони, декоративні елементи на зразок готичних масверків та фіал створюють ілюзію давнини, можливо, натякаючи, що саме звідси походить Львів. Стрільчасту неоготичну арку над входом до церковного двора збудовано лише 1922 року, а стінну двоярусну дзвіницю із півциркульними арковими прорізами для дзвонів – ще пізніше у 1924 році.
В ті часи серед істориків Львова, зокрема таких як І. Вагилевич, І. Шараневич, К. В. Расп, С. Кунасевич, дуже популярною була гіпотеза, що первісний Львів було засновано князем Данилом саме на землях нинішнього Знесіння, і саме звідси бачили пожежу Холма у 1256 р.
Як би там не було, але археологічні знахідки підтверджують, що між руслом Полтви та Знесінськими пагорбами містилися давні постійні слов'янські поселення.

Читайте також:
Замкова Гора
Доля місіонерського костелу Св. Войцеха

Поділитися з друзями