Церква святої Параскеви-П'ятниці

Одна з найцікавіших пам'яток архітектури старого Львова - це церква св. Параскеви-П'ятниці. Письмові джерела згадують про неї в 1443, 1445, 1456 роках. Можливо вона заснована ще наприкінці ХІІІ ст. Спочатку церква була дерев'яною. Теперішня будова походить з 1644 року. Збудована з каменю, виглядає на кріпку твердиню з високою вежею. Верх у вигляді бані з чотирма меншими вежами прибудовано при реставрації 1908 р. на місце давнього шатрового покриття. Церква була збудована при підмозі молдавських воєвод, про що свідчить герб воєвод, що зображує голову вола під звіздою й короною з сонцем і місяцем побіч, вгорі шабля, скіпетр і княжа корона з написом:

"Солнце, місяць и корона,
Сцептрум палаш оборона,
Глава в вінци и з звіздою
Нотують всім ясность твою.
Храм сей сверш."

Церква складена з ламаного каменю (у нижній частині) і цегли; однонефна, з невеличким бабинцем і вівтарем. У плані має форму прямокутника з гранчастою апсидою, набагато нижчою від основної частини. Над бабинцем здіймається масивна чотиригранна вежа, яка органічно зливається із загальною масою будівлі. Верхній ярус вежі декорований широким аркатурним поясом, що надає легкості суворій на вигляд споруді; там же збереглися бійниці, які вказують на її оборонний характер. Своє нинішнє завершення вежа отримала під час реставрації 1908 р. (арх. М. Лужецький); тоді ж у її верхній частині відкрито фресковий живопис. Вівтарну стіну нефа увінчує високий, готичної форми щипець з плескатими півкруглими нішами.

Архітектура цієї пам'ятки не має чітко вираженого стилю. Тут присутні ремінісценції готики, які проявилися у високому щипці, вплив бароко, що спостерігається у невеликих волютах на головному фасаді, а прямокутні ніші-конхи по боках нефа асоціюються з молдавськими і буковинськими будівлями того часу.

Цінною мистецькою пам'яткою церкви Параскеви-П'ятниці є один з найстаріших іконостасів, створений львівськими митцями майже одночасно з побудовою храму — в 40-их роках XVII ст. Він складається більш як з 70 ікон, розташованих у сім рядів, і являє собою величавий комплекс живопису та декоративної різьби. За стильовими та мистецькими ознаками його можна віднести до кола або майстерні відомого львівського художника кінця XVI ст. Федора Сеньковича. Поряд з Рогатинським та Богородчанським іконостасами П'ятницький іконостас становить віху в історії українського малярства. На його мистецькій формі та ідейному змісті відбились гуманістичні тенденції ренесансної культури, хронологічні рамки якої у Львові припадають на другу половину XVI — першу половину XVII століття.

Церква св. Параскеви була колись найбагатша з усіх передміських. В половині XVIII ст. мала вона 9 фелонів з дорогоцінних оксамитів, атласів, прикрашених сріблом, золотом, першорядної роботи; килими й покривала турецькі; срібні і позолочені хрести, лампи, таці, чаші та багато чого іншого.

При церкві був колись цвинтар, з надгробків залишилися тільки останки Симеона Красовського з 1674 р. й невідомого покійника з 1743 р., два інші надгробки є під проповідницею. При паркані стояв братський шпиталь, а з другої сторони, при фіртці, школа, в якій мешкав бакалавр зі студентами, що служили в церкві. З іншої сторони була резиденція священика, при ній кілька грядок. При цвинтарі був широкий сад, який братство наймало садівникам. Братство існувало від 1665 року.

Читайте також:
Один з найдавніших храмів Львова — Костел Іоанна Хрестителя
Найдавніший храм Львова - св. Миколая
Церква Вознесіння Господнього на Старознесенській
Ансамбль Онуфріївської церкви

Поділитися з друзями