А колись тут був найстаріший шпиталь України. Шпиталь «Святого Духа».Перші повідомлення про шпиталь Св. Духа належали авторам XVII ст. М. Ґруневегу, Я. Альнпеку, У. Вердуму. У рукописі Б. Зіморовича окреслено спірні питання щодо дати постання і подвійного титулування закладу. Уточненню сентенції щодо подвійного титулування шпиталю Св. Духа сприяла стаття Ф. Яворського. Значні корективи внесли збірники “Akta Grodzkie i Ziemskie” і “Pomniki dziejowe Lwowa”: вміщені у них документи не лише оприлюднили найдавнішу згадку про притулок (1375 р.), але й публікацією привілею 1418 р. започаткували тривалу дискусію щодо чисельності міських шпиталів.
Отже, у XIV—XYIII ст. на площі стояв міський шпиталь Св. Духа. Фронтоном він виходив на вул. Шпитальну. Це був жіночий шпиталь. Він служив притулком для вдів та «самотніх старих пань», як довідуємося з документів. Вже у XVI столітті шпиталь отримував доходи від сіл Скнилів та Малехів, ланів, які розташовувалися поблизу теперішніх вулиць Коперніка, Тершаківців, Личаківської. Мав також і свій млин на Полтві біля Малехова, котрий так і називали «Бабський млин». До каси шпиталю надходили також численні пожертви, особливо у заповітах. Наприклад, міський райця Ян Шольц-Вольфович, будинок якого й досі бачимо на площі Ринок, у своєму заповіті зобов'язував спадкоємців щорічно на Різдво давати обід вбогим зі шпиталю. Принагідно з цього тестаменту дізнаємося і про кількість утриманок шпиталю. Наприкінці XVI століття (час написання документа) їх було близько 80. Окрім того, на Чистий четвер стараннями міщан для шпиталю влаштовувалося свято убогих.
Наприкінці XVIII ст. будинок знаходився в аварійному стані. У 1780 р. частина його завалилась, і тому було віддано розпорядження про знесення шпиталю. Проіснував шпиталь 403 роки.
Після археологічних досліджень, на теперішній площі Св. Духа, 1978-го протрасували та вивели трохи вище від поверхні землі фрагменти стін монастиря і шпиталю Святого Духа з XV століття.

Читайте також:
Фотографії закритої вулиці І. Федорова
Бароковий стиль у Львові. Костел Єзуїтів

Поділитися з друзями