За що судили Франка?

137 років тому, 14 лютого, на вулиці Стефана Баторія, 5-а (тепер вулиця князя Романа, один із навчальних корпусів НУ "Львівська політехніка"), відбувся судовий процес над львівськими студентами.

Івана Франка з однодумцями підозрювали у зв'язках "з носієм соціалістичних ідей Михайлом Драгомановим". Про ці події розповідає Ігор Федик, науковий співробітник дослідницького Центру національно-визвольного руху, член Спілки краєзнавців України.

- Які причини арешту Івана Франка та його однодумців?
- Разом з Іваном Франком під арешт потрапили Михайло Павлик та кілька російських емігрантів. Загалом під арештом було десятеро студентів. 20-річним юнакам приписали причетність до таємного товариства. Влада була переконана в тому, що група молоді, об'єднана навколо часопису "Друг", який видавав Іван Франко, має радикальні погляди щодо українського суспільства. Мовляв, Франко разом із друзями створить радикально-соціалістичні гуртки проти Австрії. Польська шляхта також вважала, що в Галичині формується таємне соціалістичне товариство, яким керує з-за кордону Драгоманов. Найбільше обурення викликали три листи до Драгоманова, які були опубліковані в журналі Франка. Тож галицьких революціонерів звинуватили у зв'язках із Михайлом Драгомановим, який тоді перебував за кордоном.

- Як поводилися з заарештованими?
- Точних даних про те, як поводилися з арештованими, нема. Але є записки Івана Франка, де він свідчить про жахливі умови у в'язниці на Стефана Баторія. Каже, що юнаки сиділи разом із злодіями та волоцюгами в тісній камері. Спали під вікном, яке було вдень і вночі відчинене, тому кожного ранку прокидалися зі снігом на голові.

- Які ж були наслідки лютневого судового процесу?
- На щастя, доказів не знайшли. Тому Іван Франко з друзями відсидів незначний термін. Уже 5 березня 1878 року вони вийшли на волю. Та все ж москвофіли перестали фінансувати журнал Франка. Студентів позбавили стипендії. А Іван Франко втратив своє кохання. Батько Ольги Рошкевич вважав письменника носієм соціалістичних ідей і заборонив доньці будь-які стосунки з ним. До того ж Франкові ніде не дозволяли друкуватися. Про долі інших учасників судового процесу 1878 року невідомо.

Читайте також:
Тут пив каву І. Франко
Привид у будинку Івана Франка

Поділитися з друзями